Ve filmech hrál záporáka a učil se od Bruce Leeho. Hvězda akčních trháků Bolo Yeung má 75 let, přesto by trumfnul mladé bojovníky

Bolo Yeung ve snímku Drak přichází
Bolo Yeung ve snímku Drak přichází
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 31. 10. 2021

Především v osmdesátých a devadesátých letech se objevoval jako hvězda akčních trháků. Bolo Yeung (75), vlastním jménem Sze Yang, patří mezi uznávané mistry bojových umění a kulturisty. Přátelství s kolegou a legendárním mistrem Brucem Leem (†32) předurčila jeho velké úspěchy ve filmovém světě. Dnes je z něj vitální sedmdesátník, který má stále hodně elánu a ani věk pro něj není omezením - dokáže to, co málokdo o desítky let mladší.

Už jako desetiletý chlapec začal s tvrdým tréninkem bojových umění (hodně si oblíbil Tai-Chi) a naučil se dokonale pracovat se svým tělem a naslouchat mu. V pozdějším věku se pak začal zajímat i o kulturistiku a proslavil se jako »čínský Herkules«, kdy po dobu deseti let zůstával držitelem titulu soutěže krásy Mr. Hong Kong, kterou tradičně pořádá televizní stanice Television Broadcasts Limited (zkráceně TVB). Měl skvělé předpoklady k tomu, aby se díky vypracované postavě a znalosti bojových umění stal hvězdou akčních filmů, jak uvedl server Wingchunnews.ca. V roce 1973 získal životní nabídku díky legendě, kterou byl a zůstává i po smrti Bruce Lee.

Jejich spolupráce na snímku Drak přichází předurčila také jejich velké přátelství. "Když jsem na filmu pracoval, prostě jsem točil své scény a neviděla jsem, co dělají ostatní. Nikdy bych nepředpokládal, že to bude mít takový úspěch. Kdybych si tehdy dokázal představit, jak bude film úspěšný, určitě bych si řekl o větší honorář! Scénář ještě nebyl dokončený, ale Bruce mi slíbil, že si ve filmu zahraju. Deset dní před jeho úmrtím jsem ho navštívil u něj doma. Probírali jsme trénink Kung Fu. Cítil jsem, že není v dobrém rozpoložení. Když mi řekl u dveří sbohem, zmínil něco hodně zajímavého, ale schovám si to pro svou knihu," řekl Bolo Yeung v rozhovoru pro časopis Impact.

Nadaný Číňan si v dalších letech zahrál v akcí nabitých filmech, kde zazářil po boku hollywoodských hvězd. Například v akčních hitech jako Krvavý sport nebo Dvojitý zásah zazářil společně s belgickým šampionem a hercem Jean-Claude van Dammem (61). Pro zajímavost - jeho nejlepším výkonem v rámci mrtvého tahu je neskutečných 317 kilogramů. Je také otcem dvou synů, Dannyho a Davida a dcery Debbry.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.