Ve funkci budu rok a půl, pak půjdu do domečku v Lánech, oznámil Miloš Zeman. Stavba bungalovu jde pomalu

Dům, který se pro Miloše Zemana staví v Lánech
Dům, který se pro Miloše Zemana staví v Lánech
Foto: ŽivotvČesku
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 11. 2021

Prezident Miloš Zeman (77) se ozval z Ústřední vojenské nemocnice a uvedl, že se cítí po zdravotní stránce velmi dobře a že přestal kouřit. Hlava státu veřejnosti řekla, že sestavením vlády bude pověřen Petr Fiala (57). Miloš Zeman sdělil, že předpokládá, že dokončí celý svůj mandát a pak se přestěhuje do Lán, kde si nechává stavět dům. "Občas se tu staví, občas je tu klid jako dnes. Jiné stavby rostou rychle, tady se moc nechvátá," řekl pro ŽivotvČesku.cz jeden z dělníků, když redakce stavbu v září zmapovala.

Miloš Zeman poskytl první výrazný rozhovor od zahájení hospitalizace. Uvedl, že sestavením vlády pověří Petra Fialu, protože Andrej Babiš mu oznámil, že nemá šanci sestavit vládu. "Andrej Babiš, se kterým jsem před chvílí telefonicky mluvil, nemá zájem o to stát se premiérem. Důvod je prostý, nikdo s ním nechce jednat," řekla hlava státu pro Frekvenci 1. "Ze své strany udělám vše pro to, aby tato vláda vznikla co nejrychleji, některé oficiality bude asi zapotřebí omezit, například tuto vládu jmenuji v Lánech a nikoliv na Hradě, to ale existenci a legitimitě vlády nijak nevadí," doplnil prezident, který také pohovořil o svém zdravotním stavu.

Miloš Zeman řekl, že už měsíc se obešel bez cigarety, ale že nemůže vyloučit, že se v budoucnu ke kouření vrátí. Důvodem hospitalizace je podle Zemana to, že mu nechutná jíst a špatně tráví, lékaři ale udělali takové kroky, že se začal cítit naprosto normálně. Miloš Zeman je přesvědčený, že bude moci dokončit celý mandát.

"Předpokládám, že budu své povinnosti rok a půl plnit a poté jako šťastný penzista odejdu do důchodu. Doufám, že mezitím už bude hotový můj domeček, tedy bungalov, který je shodou okolností také v Lánech," dodal Miloš Zeman. Na jeho hlase bylo zřetelné, že si v Ústřední vojenské nemocnici odpočinul a načerpal síly.

Lékařské konzilium v pátek odpoledne uvedlo, že Zemanův zdravotní stav se zlepšil, plné práce ale podle lékařů schopný stále není.

Miloš Zeman pozemek v Lánech o rozloze tisíc metrů čtverečních koupil za 2,5 milionu korun. Původně se plánovalo, že dům bude postaven do konce roku 2020. Později tempo práce zpomalilo s tím, že dům bude hotový na jaře 2023, kdy Zemanovi skončí prezidentský mandát.

"Pan prezident by byl rád, aby v bungalovu byla umístěna velká knihovna a aby se mohl věnovat po deseti letech činnosti na prezidentském stolci knížkám, na které teď opravdu moc času není," potvrdil v minulosti pro ŽivotvČesku.cz Jiří Ovčáček.

Miloš Zeman pozemek koupil od lánského podnikatele Josefa Hoška. Podle zjištění Hospodářských noviny dostala později Hoškova dcera zakázku v sídle prezidenta. Rodina významného podnikatele také z Lán vykupovala dřevo. Nákup pozemku pro Miloše Zemana vyjednával kancléř Vratislav Mynář (54).

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.