Ve středu se rozhodne, zda se bude rozvolňovat. Rastislav Maďar promluvil o detailech

Epidemiolog Rastislav Maďar
Epidemiolog Rastislav Maďar
Foto: Profimedia.cz

Počet případů koronaviru v zemi za dobu epidemie od loňského března překročil 1,6 milionu. Přesto v současnosti epidemie stále brzdí. V pátek přibylo 3206 pozitivních případů, což je o třetinu méně než před týdnem. Podle epidemiologa Rastislava Maďara (47) se ve středu bude rozhodovat, zda dojde k dalšímu rozvolnění. "Příští středu se na datech uvidí," řekl pro ŽivotvČesku.cz respektovaný odborník.

Zpomalování šíření nákazy ukazuje i reprodukční číslo, k sobotě se mírně snížilo na 0,81. V pátek bylo 0,84. Číslo udává, kolik lidí se průměrně nakazí od jednoho pozitivně testovaného. Epidemie polevuje, když je údaj nižší než jedna.

Žáci prvních stupňů základních škol se do lavic rotačně vrátili 12. dubna. Teď budou odborníci vyhodnocovat, zda je možné dále rozvolňovat.

"Žádné datumy není zatím možné stanovit. Příští středu se na datech uvidí, jestli došlo ke zhoršení epidemiologické situace vlivem poměrně širokého rozvolnění v pondělí 12. dubna a podle toho bude možné pokračovat v otevírání škol a dalších vlnách s určitým časovým výhledem, anebo ne," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Rastislav Maďar.

Psal se rok 2013, když svět obletěly fotografie tehdy teprve osmileté Kristiny Pimenové. Malá Ruska okouzlila davy lidí a už ve svém věku se stala supermodelkou. Nyní jí je 15 let a vyrostla do nádherné mladé slečny. O kariéru a peníze se jí stále stará matka, která ji k modelingu přivedla.

S koronavirem dosud v republice zemřelo 28.396 lidí, úmrtí v posledním týdnu přibývá méně než sto denně. Před tím byl počet úmrtí za den pod stovkou naposledy loni 20. prosince, letos v březnu se opakovaně dostával nad 200.

Dovolená a cestování do zahraničí se stalo diskutovaným tématem nejen z důvodu tzv. covid ...

Dosavadní denní maximum v počtu aplikovaných dávek vakcín je čtvrtečních 70.651. Ve všech dnech týdne se počet dávek pohyboval nad 60.000. Právě proočkování populace je tím, co by mělo v dalších měsících potlačit definitivně šíření zákeřného viru.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.