Ve třídě bez roušek, na chodbách s ochranou, popsal pravidla pro školy Adam Vojtěch. Takhle bude vypadat začátek září

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 8. 2021

Vláda České republiky v pondělí večer jednala o tom, za jakých podmínek proběhne návrat žáků do škol. První dva týdny se realizuje intenzivní testování. Nebude se týkat plně očkovaných dětí. Novinkou je, že povinné bude nošení ochrany dýchacích cest mimo třídy. "Pokud jde o nošení roušek ve školách, tak bychom se měli vrátit do situace, která tady byla na konci školního roku - bude povinnost nosit ochranu dýchacích cest ve společných prostorách škol," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34).

Na začátku září se žáci základních a středních škol třikrát otestují antigenními testy. Ministerstvo zdravotnictví chce pak data vyhodnotit a zjistit, jak vysoká je virová nálož mezi dětmi. Návrat žáků do škol bude podle epidemiologů znamenat zvýšenou mobilitu nejen dětí, ale i jejich rodičů. Panují zejména obavy z šíření tzv. delta varianty.

"Pokud jde o nošení roušek ve školách, tak bychom se měli vrátit do situace, která tady byla na konci školního roku - bude povinnost nosit ochranu dýchacích cest ve společných prostorách škol, ve třídách nikoliv. Na základě testování, které budeme provádět v prvních dvou týdnech, uvidíme, jaká ta situace je," uvedl pro ŽivotvČesku.cz ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Návrh již dříve podpořil ministr školství Robert Plaga (43).

Podle výsledků testů z prvních dvou termínů se rozhodne o dalším testování. Pokud se v některém okrese potvrdí 25 případů nákazy na 100.000 provedených testů v součtu dvou prvních termínů, mělo by tam testování pokračovat jednou týdně. Pokud se děti nenechají testovat, budou muset nosit respirátor i ve třídě, prohlásil ministr zdravotnictví.

"Otevření škol přinese výrazné zvýšení mobility populace, a to logicky i intenzivnější koloběh viru. V riziku budou především neočkované osoby, které covid neprodělaly. Ty bude virus postupně v populaci nacházet," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz respektovaný epidemiolog Rastislav Maďar.

Školy jsou také vyzvány, aby co nejvíce držely pohromadě homogenní skupiny žáků - to znamená, aby co nejméně probíhaly akce, na kterých se setkává celá škola, jako jsou besedy či divadelní představení.

Očkováno proti covidu-19 je už více než 100.000 dětí ve věku 12 až 15 let, tedy asi pětina populace v tomto věku. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví o vakcinaci. Už v červnu ministerstva školství a zdravotnictví rozhodla, že plně očkované děti se nebudou muset na začátku září ve škole testovat.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.