Ve věku 95 let zemřela herečka Zdenka Procházková. Proslavila ji role Lídy Baarové. Promluvil kolega Jan Čenský

Herečka Zdenka Procházková
Herečka Zdenka Procházková
Foto: Karel Kopáč / CNC / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 8. 2021

Herečka Zdenka Procházková proslula jako představitelka prvorepublikové herecké hvězdy Lídy Baarové, objevila se také v seriálu Krejzovi či v Ordinaci v růžové zahradě. Byla manželkou herecké legendy Karla Högera (†67). "Se Zdeničkou odchází něco hezkého, co já uctívám. Ona byla taková ta stará škola," zavzpomínal na tuto dámu pro ŽivotvČesku.cz Jan Čenský (60).

Zdenka Procházková patřila k velké herecké škole. Okouzlila Karla Högera, který si ji vzal za manželku. Jejím druhým manželem se pak stal rakouský advokát Erich Hartman. Dlouhé roky tak představitelka Lídy Baarové prožila v Rakousku.

Vynikající herečku trápily vleklé zdravotní problémy s páteří. Pořád měla ale skvělou paměť, a i když poslední roky trávila na vozíčku, stále si přála velkou roli. Té se bohužel již nedočká. O jejím odchodu do hereckého nebe informovala Martina Gajdáčková.

"Dnes večer 25. 8. 2021 se naše milá Zdenka Procházková rozhodla, že je čas odejít do divadelního nebe za svými kolegy a přáteli, kteří už tam jsou. Byla to velká osobnost a jsme vděční za to, že jsme v posledních letech mohli být její přátelé a mohli jí pomáhat," uvedla Gajdáčková na sociální síti.

"Budu na ni vzpomínat jako na úžasnou dámu a na dámu, která byla zosobněním fajnové doby, kdy dámy byly opravdu ženský. Taková ta stará škola. Se Zdeničkou odchází něco hezkého, co já uctívám. Tyto dámy měly velké kouzlo a současné holky by se od nich mohly učit," řekl pro ŽivotvČesku.cz herec Jan Čenský, kterého zpráva o odchodu herecké kolegyně zarmoutila.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.