Večírek na střeše arcibiskupství kardinála Duky. Sešlo se 12 lidí. Prošetřujeme to, uvedla policie

Dominik kardinál Duka je vysoký římskokatolický klerik, dominikán, 36. arcibiskup pražský, 24. primas český a kardinál
Dominik kardinál Duka je vysoký římskokatolický klerik, dominikán, 36. arcibiskup pražský, 24. primas český a kardinál
Foto: Profimedia.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 4. 2021

Podle nařízení ministerstva zdravotnictví se nesmí konat večírky, oslavy a přátelská setkání pro 3 a více osob. Z toho důvodu bude letos například zakázáno i veřejné pálení čarodějnických ohňů. Na střeše Arcibiskupského paláce se ale v úterý večer sešlo nejméně 12 lidí, kteří si dali dobré pití a doutníčky. "O události jsme se dozvěděli dnes z médii. Věc již prověřujeme," řekl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Ministerstvo zdravotnictví potvrdilo, že večírky se pořádat nesmí. "Mimořádné opatření platí," potvrdila pro ŽivotvČesku.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Schillerová.

V úterý večer bylo rušno na střeše Arcibiskupského paláce. Sešlo se zde nejméně 12 lidí, kteří si užívali večer s dobrým pitím a doutníky. V pondělí 26. dubna slavil 78. narozeniny kardinál Dominik Duka. Není ale potvrzeno, že oslava s narozeninami přímo souvisí.

Snímky z večírku přinesl web Blesk.cz, který na střeše identifikoval také podnikatele Zdeňka Bergmana, který vlastní společnost Pražské Benátky a patří k přátelům kardinála. Zdeněk Bergman uvedl, že šlo o soukromou akci. Později řekl, že šlo o krátké pracovní setkání a když byl na střeše, tak tam prý kardinál Dominik Duka nebyl. Podle Bergmanna trvala akce jen pár minut, podle fotografů Blesku večírek trval od 17:30 do jedné hodiny v noci.

"O události jsme se dozvěděli dnes z médii. Věc již prověřujeme. V případě zjištění podezření na nerespektování vládních nařízení to oznámíme příslušnému správnímu orgánu k dořešení," řekl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí pražské policie Jan Rybanský.

"Hygienická stanice hlavního města Prahy (HSHMP) o popisované akci nedisponuje žádnými informacemi. V případě, že HSHMP bude ze strany policejního orgánu postoupen příslušný podnět, samozřejmě se jím orgán ochrany veřejného zdraví bude zabývat - zahájí správní řízení s možností udělení finanční sankce, jejíž případnou výši není bez detailního posouzení případu možné jakkoli specifikovat," sdělil pro ŽivotvČesku.cz mluvčí HSHMP Zbyněk Boublík.

Redaktoři ŽivotvČesku.cz se snažili opakovaně kontaktovat sekretariát kardinály Duky i mluvčího Pražského Arcibiskupství Jiřího Prinze. Odpověď na otázku, kdo akci povolil a proč podle fotek dotyční neměli ochranu dýchacích cest, redakce nezískala, telefony ráno nikdo nezvedal. "Není možné nyní získat vyjádření, zkuste to během dne, teď nemají na tiskovém čas a mají tam jednání," uvedla pro ŽivotvČesku.cz pracovnice recepce.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Schillerová pro ŽivotvČesku.cz ve čtvrtek potvrdila, že na území České republiky dál platí mimořádné opatření. V současné době jsou oslavy, večírky, slavnosti a podobné akce povoleny, ale za podmínky maximálního počtu 2 osob. Omezení počtu osob platí pro venkovní i vnitřní akce. Redakce ŽivotvČesku.cz dál zjišťuje, kdo vydal výjimku pro večírek na střeše Arcibiskupského paláce.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.