Vědci našli mutaci koronaviru, díky které se dokáže rychleji šířit mezi lidmi

V Česku se opět zlepšila bilance.
V Česku se opět zlepšila bilance.
Foto: pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 5. 2020

Přes 250 tisíc lidí už zemřelo v důsledku nemoci Covid-19, kterou způsobuje nový typ čínského koronaviru. Vědci proto nezahálí a intenzivně vir zkoumají. Teď přišli se zajímavým zjištěním. Našli mutaci, která sice koronavirus oslabuje, ale paradoxně se díky tomu dokáže rychleji šířit.

Studii zveřejnili v odborném magazínu Journal of Virology. Pod vedením virologa Efrema Lima na ní pracovali odborníci z Arizonské univerzity. Celkem zkoumali téměř 400 vzorků koronaviru, které získali od pacientů. Objevila se mezi nimi dosud neznámá mutace.

Ta genetický kód viru nevratně připravilo o 81 písmen. Je to natolik zvláštní, že už se o mutaci zajímají i experti ze Světové zdravotnické organizace (WHO).

Není to dobrá zpráva

"Jeden z důvodů, proč je tato mutace tak zajímavá, je fakt, že způsobuje nevratné samazání genetického kódu, což se dělo jen během epidemie původního viru SARS," napsal Lim do tiskové zprávy pro časopis.

Paradoxně není dobrou zprávou, že existuje mutace, která virus oslabuje. Potom se totiž může rychleji a snáze šířit. Pokud člověk nezemře a nemá ani výrazně projevy nemoci, má virus ideální podmínky k bleskovému šíření napříč společností.

Zkoumaní mutace ale ještě není u konce. Vědci brzy plánují zveřejnit další závěry, na které při bádání přijdou.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.