Vědec Flegr: Bez lockdownu, budeme mít 24. října 6 tisíc hospitalizovaných, na konci měsíce 9 tisíc

Jaroslav Flegr - evoluční biolog a parazitolog
Jaroslav Flegr – evoluční biolog a parazitolog
Foto: Jaroslav Flegr
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 10. 2020

Počty nakažených lidí v Česku extrémně rostou. Stejně jako hospitalizací s covid-19. Současná data ukazují, že jde o 3519 pacientů. A rozhodně epidemie nebude oslabovat, pokud nedojde k lockdownu. Taková jsou slova evolučního biologa Jaroslava Flegra, který předpovídá, že 24. října bude mít Česko už 6 tisíc lidí s onemocněním v nemocnici a na konci října to bude těžko méně něž 9 tisíc lidí.

"Jestli se opatření nedoplní nějakými dalšími, charakteru plošné karantény (do práce, z práce, nákup nejnutnějších věcí a jinak nic víc) a nová i ta současná opatření, včetně nošení roušek ve všech prostorech včetně na pracovištích, se nezačnou doopravdy vymáhat, tak 24. října budeme mít 6 tisíc lidí hospitalizovaných. Nevím, kolik si na krizovém štábu představují, že napěchují pacientů na jedno lůžko, ale obávám se, že těch 500 postelí v Letňanech nám zas tak moc nepomůže," řekl pro ŽivotvČesku.cz odborník, který se doposud ve svých predikcích nemýlil.

Podle Flegra by měl přijít lockdown, a to dříve, než situace se stane nekontrolovatelnou. "Pokud nedojde k tvrdému opatření, tak očekávám, že už 31.10. může vyžadovat hospitalizaci 9 tisíc pacientů. My si teď nevybíráme mezi lockdown ano nebo lockdown ne. My už si musíme vybrat mezi kratší lockdown hned a 10 tisíc pacientů vyžadujících hospitalizaci počátkem listopadu nebo delší lockdown za 10 dnů a 15-20 tisíc pacientů vyžadujících hospitalizaci v listopadu. Třetí možnost - smířit se 30 - 120 tisíci mrtvými a nechat populaci promořit není na stole - lidi mají stále ještě pud sebezáchovy a když přestanou nemocnice přijímat pacienty, přestanou vycházet z domů a promořivání se po 10 dnech zastaví.  

Jaký bude mít epidemie další vývoj, o tom rozhodne v příštích týdnech reprodukční číslo. V pátek se pohybovalo mezi hodnotou 1,4 a 1,5, což znamená, že jeden nemocný nakazil přibližně jednoho a půl dalšího člověka. Reprodukční číslo tedy zatím neklesá, takže dosavadní opatření zatím nefungují. V denním měřítku se v českém zdravotnictví nakazí zhruba 120 lékařů a 300 sester a je otázkou, jak to do budoucna bude s kapacitu zdravotnického personálu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.