Jaroslav Flegr: Pokles případů zastaví do týdne kvůli rozvolnění. S opatřeními se vrátíme o měsíc zpět

Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr
Foto: se souhlasem Jaroslava Flegra

Všechny maloobchodní prodejny podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (51) budou smět otevřít definitivně od 10. května. Schválila to ve čtvrtek vláda. Představitelé vlády mluvili v poslední době o možném obnovení maloobchodního prodeje od 3. května. Podmínkou byl pokles počtu nakažených koronavirem za sedm dní pod 100 na 100.000 obyvatel. Podle některých odborníků se epidemie vrátí do starých kolejí. "Samozřejmě, čím více rozvolníme, tím dříve budeme muset vše zavřít a vrátit se o měsíc zpět," řekl pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog Jaroslav Flegr (63) z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Havlíček už dříve řekl, že v prodejnách by měla platit stávající opatření, tedy limit 15 metrů čtverečních provozní plochy na jednoho zákazníka, dodržování dvoumetrových odstupů, dezinfekce rukou před vstupem do obchodu či zakrytí dýchacích cest.

V současné době mohou fungovat jen vybrané obchody jako potraviny, lékárny, drogerie, optiky, obchody s dětským oblečení a obuví nebo květinářství. Podle Havlíčka zůstává uzavřena čtvrtina prodejen.

"Samozřejmě, čím více předčasně rozvolníme, tím dříve budeme muset opět vše zavřít a vrátit se co se týká protiepidemických opatření o měsíc zpět. Pokud chceme udržet děti ve škole, nemůžeme nyní kromě škol rozvolnit skoro nic. A udržet školy otevřené se nám může podařit jen tehdy, když přejdeme od antigenních k PCR testům. Už teď se nám zvedlo reprodukční číslo na 0,9, což jasné ukazuje, že se pokles epidemie zásadně zpomalil. Odhaduji, že se pokles do týdne zastaví. Ale můžeme si za to sami, především příliš rychlým a chaotickým rozvolněním a absencí jakékoli snahy státu vymáhat dodržování platných opatření," zvedl varovný prst Jaroslav Flegr, který se domnívá, že si tak pokazíme letní měsíce.

Předseda opoziční strany Piráti Ivan Bartoš (41) na středeční schůzce s prezidentem Milošem Zemanem (76) hovořil o krocích hlavy státu po případném rozpuštění Sněmovny. Připomněl prezidentovi jeho postup v roce 2013, kdy dolní komoru rozpustil po osmi dnech od rozhodnutí sněmovny. "Férové mi v rámci diplomatické roviny přijde rozpustit Sněmovnu a přejít do módu předčasných voleb," řekl pro ŽivotvČesku.cz předseda v koalici ze STAN podle současných volebních modelů nejsilnější strany s tím, že nepovažuje za vhodné v současné situaci vyvolat ve Sněmovně hlasování o nedůvěře vládě.

Dalším možný problém v souvislosti s vývojem epidemie může znamenat indická mutace nového typu koronaviru. Hygienici v Praze zaznamenali první případ nového kmene. Případ se týká člověka z Indie. Pražská hygiena o tom ve čtvrtek informovala na webu. Další případy této mutace v Praze neeviduje. "Jak bude fungovat indická mutace v našich podmínkách zatím nevíme. Ale je evidentní, že špatně funguje karanténa na letišti a dalších vstupech do republiky. Je životně důležité, aby všichni příchozí byli ještě na letišti vyšetřeni PCR testem a do získání negativního výsledku šli do karantény. A cestující z rizikových států, nebo z letadel, kde se vyskytl covid pozitivní jedinec, mohou být vypuštěni z karantény až po dalším negativním PCR testu provedeném s odstupem minimálně 4 dnů. Všechny pozitivní vzorky z letiště by se měly sekvenovat. Co umí indická mutanta nevíme, po přepočtu na počet obyvatel je tam nyní situace skoro stejná jako v rozvolňujícím Česku, jen tam mají horší pohřebnictví. Ale můžeme si být jistí, že bez zavedení účinné kontroly na hranicích nám sem nejpozději během léta přicestují mnohem horší mutanty, než jsou ty, které nyní známe," dodal pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog.

Z nejhoršího je venku, ale pořád zůstává na jednotce intenzivní péče. Ornella Koktová (28) se ozvala z nemocnice, kam byla převezena s velkými bolestmi v krajině břišní. O syny Svena, Quentina i maličkou Lilianne se stará Josef Kokta (64). "Bolelo jí břicho. Mám teď na krku tři děti," řekl pro ŽivotvČesku.cz manžel Josef Kokta.

V sobotu testy potvrdily 596 nových případů nákazy covidem-19 v Česku. Byl to nejnižší nár...

Kvůli druhé vlně pandemie vláda zakázala maloobchodní prodej od 22. října. Krátké, zhruba třítýdenní rozvolnění povolila v prosinci, kvůli špatné epidemické situaci se ale většina prodejen po Vánocích už nesměla znovu otevřít.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.