Vědec Flegr představil koronadvanáctero: Není určeno antirouškařům a chřipečkářům, říká

Jaroslav Flegr je evoluční biolog a parazitolog
Jaroslav Flegr je evoluční biolog a parazitolog
Foto: Jaroslav Flegr
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 10. 2020

Počet pozitivních případů nákazy novým typem koronaviru SARS-CoV-2 v Česku dramaticky narůstá. A jde o rekordní čísla přesahující 5000 pozitivních případů za uplynulých 24 hodin. Ministerstvo zdravotnictví představilo další, tentokrát tvrdá opatření. Evoluční biolog Jaroslav Flegr, který pro ŽivotvČesku.cz vypracoval »koronadvanáctero«, jak se vyhnout nákaze, upozorňuje, že nejdůležitějším faktorem přenosu jsou lidé.

V současnosti mají počty nakažených exponenciální nárůst, kdy trasovaní kontaktů je velmi obtížné. Šíření viru nabralo na síle. Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr zdůraznil, že klíčovým prvkem, aby se zamezilo přenosu viru, je zodpovědnost a dodržování hygienických návyků.

Flegr pro redakci ŽivotvČesku.cz vypracoval »koronadvanáctero«, které může lidem pomoci předejít nákaze nebezpečným virem, o kterém toho stále moc nevíme.

Varování pro spotřebitele: Následující text není určen antirouškařům a chřipečkářům. Tito stateční, prudce inteligentní, nesobečtí jedinci musí okamžitě přestat číst, jinak jim hrozí závažné zdravotní problémy. Zejména bod 12 by u nich mohl vyvolat okamžitou zástavu srdeční a číst ho proto nesmí.

Protiepidemické »koronadvanáctero«:

1) Nainstalujte si do telefonu eRoušku, a potom čtěte dál.
2) Zachovávejte sociální distanc – když to jde, nepřibližujte se k jiným lidem blíže než na 2 metry a nedotýkejte se jich.
3) Umývejte si ruce mýdlem, jakmile se dotknete předmětů, kterých se dotýkali jiní lidé. Doma i kdekoli jinde desinfikujte sdílené předměty (klávesnice a podobně).
4) Noste kvalitní roušku, nejlépe s nanovlákny a vyžadujte, aby roušky nosili lidé ve vašem okolí.
5) Nevycházejte mezi lidi, když to není nezbytně potřeba. V rámci možností pracujte z domova, a to i za cenu případné změny zaměstnání či dokonce povolání.
6) Nakupujte vše, co lze pouze po internetu.
7) Nezúčastňujte se žádných hromadných akcí – hromadná akce se rozumí cokoli, kde je více než 5 lidí. To samé vyžadujte od členů domácnosti.
8) Větrejte a udržujte v místnostech vysokou relativní vlhkost (nad 40 %), například tím, že budete mít v místnostech nastavenou nižší teplotu (18-20°), a přitom budete nosit teplejší oblečení. V suchu kapénky vysychají a virus se udrží ve vzduchu dlouho a doputuje na delší vzdálenost.
9) Udržujte se v dobré fyzické kondici – jezte dost zeleniny, ovoce, vitamínů (především D a C – obojí jen v doporučeném denním dávkování), pohybujte se na čerstvém vzduch v místech, kde nejsou lidi. Dostatečně odpočívejte a spěte.
10) Udržujte se v dobré psychické kondici – komunikujte telefonicky či elektronicky s přáteli, známými a příbuznými, hlavně s těmi dříve narozenými, konzumujte na dálku kulturu (hudbu, divadlo, filmy) čtěte knihy, vzdělávejte se, pomáhejte druhým, snažte se si udělat minimálně jednou denně radost.
11) Jestli tím neohrozíte rodinný rozpočet, tak utrácejte. Za vybavení domácnosti, šatníku, dílny, za knihy, vzdělání, opravy bytu, chalupy, za dovoz jídla z oblíbené restaurace. Šetrnost a střídmost ve spotřebě bývá považována za ctnost – v současné situaci to však neplatí. Investujte do své budoucnosti, zabavte se a nechte druhým vydělat.
12) Hledejte v nové situaci nové příležitosti. Zkuste napsat knihu, divadelní hru, složit písničku, malovat, rozjeďte novou zábavnou či vzdělávací stránku na internetu. Zkuste si osvojit nějaké umělecké řemeslo, nebo zkrátka řemeslo. Rozjeďte internetový obchod, poradenskou službu, prostě cokoli nového. Během epidemie dost lidí zchudne, ale řada jiných neuvěřitelně zbohatne. Další možná nezbohatnou, ale konečně pro sebe najdou ten pravý smysl života. Nepropásněte šanci se zařadit do těch dvou šťastnějších skupin.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.