Vedlejší účinky očkování. Rodina z Prahy zažila hrůznou zkušenost po druhé dávce. Promluvila mluvčí

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 8. 2. 2021

Očkování je v posledních týdnech světlem, které dává naději na úspěch v boji s epidemií koronaviru. Jenže čím dál tím víc se začínají u lidí, kteří vakcinaci podstoupí, projevovat nepříjemné komplikace. Přes 350 tisíc Čechů už bylo naočkováno a přesto, že Státní ústav pro kontrolu léčiv v poslední aktualizaci eviduje 322 případů hlášení problémů spojených s očkováním proti covidu, v rodině pana Miroslava z Prahy mají nepříjemnou zkušenost po aplikaci druhé dávky vakcíny všichni očkovaní členové.

Státní ústav pro kontrolu léčiv jednou týdně ve čtvrtek aktualizuje a zveřejňuje počet hlášení nežádoucích účinků v souvislosti s očkováním proti onemocnění covid-19.

"Jakmile je SÚKL přijme, začne je ověřovat a pátrat po širších souvislostech. Že jde skutečně o nežádoucí účinek, se musí teprve prokázat, mezi aplikováním vakcíny a reakcí totiž může existovat například jen časová souvislost," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz tisková mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Klára Brunclíková to, co nastává poté, co někdo podá hlášení na SÚKL o tom, že má po vakcinaci zdravotní problémy.

Rodina pana Miroslava z Prahy, kde očkování podstoupilo hned několik příbuzných, má s aplikací vakcíny nepříjemné zkušenosti. "Druhou dávku minulý týden dostal táta, moje žena, tchán, tchyně i švagr. A všichni byli druhý den naprosto nepoužitelní - měli bolesti hlavy, průjem, teplotu a byli unavení," cituje pana Miroslava web TN.cz.

Celkem už 93 tisíc lidí přitom dostalo druhou dávku očkovací látky a Státní ústav pro kontrolu léčiv eviduje prozatím přes 300 případů hlášení nežádoucích účinků. Mezi ty nejčastější patří podle dat SÚKL komplikace v místě vpichu, horečky, bolesti hlavy, závratě, střevní obtíže, svalové bolesti a celková slabost.

Pokud se člověk po aplikaci očkovací látky necítí dobře, je na místě kontaktovat praktického lékaře, který může být nápomocný i při hlášení pro SÚKL.

Herečka Jaroslava Obermaierová (75) má třetí dávku vakcíny za sebou. Je ráda. V předloňské...

"Pokud se očkovaný necítí dobře a nejedná se o očekávané nežádoucí účinky (jako např. bolest v místě, kam dostal injekci), je na místě konzultace s lékařem. Právě s ním je také možné se domluvit, zda je potřeba nežádoucí účinek hlásit a zda hlášení učiní lékař nebo sám pacient. Na webových stránkách sukl.cz jsou formuláře pro hlášení snadno dohledatelné," dodala Klára Brunclíková pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu