Vedlejší účinky vakcíny a boj s mutací viru. Jan Hamáček prozradil, jak lidé v Česku očkování zvládají

Ministr vnitra Jan Hamáček
Ministr vnitra Jan Hamáček
Foto: Profimedia.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 1. 2021

Přísné restrikce a očkování jsou »zbraně«, na které česká vláda sází v boji s koronavirem. Právě na vakcinaci všichni spoléhají jako nejefektivnější cestu, po které se dá vrátit zpět do normálního života jako před epidemií. Ovšem někteří lidé mají stále z preparátu obavy. Zatím ale zbytečně. V Česku se zatím u očkovaných jedinců neobjevily závažné vedlejší příznaky. "Nemám informaci, že by měl někdo po očkování neadekvátní reakci," uvedl pro ŽivotvČesku.cz ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (42).

Česká republika se připravuje na situaci, kterou může napáchat tzv. britská mutace viru. Ta je nejméně o 40 procent nakažlivější než původní virus. Britská mutace už byla v České republice potvrzena, nyní bude zásadní sledovat, s jakou rychlostí se v populaci začne šířit. To je důvod, proč šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček nechce uvolňovat současná opatření.

"Naším cílem je držet restriktivní opatření tak dlouho, dokud se nám nevyprázdní nemocnice. Pokud by přišla další vlna, například na principu britské mutace, tak kapacita nemocnic by začínala sice ne na nule, ale na nižších číslech, než je tomu dnes," uvedl ministr Jan Hamáček pro ŽivotvČesku.cz, proč je nutné dál trvat na vládních restrikcích.

Krizový štáb také řešil zásoby materiálu potřebného k očkování. Po posledním jednání štábu před týdnem Hamáček uvedl, že v Česku jsou zásoby injekčních stříkaček pro aplikaci očkovací látky na 65 dní. Nerovnoměrné jsou však podle něj zásoby jednotlivých regionů. Pokud by v některém z nich byl nedostatek materiálu, bude mu zapůjčen z některé fakultní nemocnice.

Hamáček má k očkovacímu procesu řadu připomínek. Vyzval proto ministerstvo zdravotnictví, aby vypracovalo analýzu, jak systém funguje.

"My jako ministerstvo vnitra jsme k očkovacímu procesu dávali řadu připomínek. Některé byly akceptované, jiné nikoliv. To byl i důvod, proč jsem já na vládě prosadil usnesení, že ministr zdravotnictví má za úkol po čtrnácti dnech předložit vyhodnocení toho systému. Takže bychom měli vědět, jak funguje. To, že ten systém byl první hodiny přetížený, je logická věc. Všichni si to chtěli vyzkoušet, takový nápor by asi neudržel žádný systém. Teď jde o to, aby se do něj průběžně plnila volná místa, která jsou v očkovacích centrech," vysvětlil Hamáček pro ŽivotvČesku.cz.

Ministr vnitra zároveň nemá informace, že by v České republice došlo u některého z očkovaných jedinců k závažné vedlejší reakci. "Ústřední krizový štáb nemá žádné informace, že by někdo měl po očkování neadekvátní reakci," potvrdil pro ŽivotvČesku.cz Hamáček.

K očkování proti koronaviru se od pátku registrovalo více než 180.000 lidí starších 80 let. Termín pro podání vakcíny dostalo z on-line registračního systému 63.000 z nich.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.