Vedro si dá pauzu, v pondělí hrozí lokálně krupobití i supercely. Pak přijde nejchladnější den

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Tomáš Krist / MAFRA / Profimedia
Michal Brož | Hlavní editor
[email protected]
Publikováno: 20. 6. 2022

Po tropickém víkendu následovala i tropická noc, například v Praze-Karlově teplota neklesla pod 21,5 °C. Pondělí ale už bude ve znamení bouřek, které mohou být ojediněle i velmi silné a doprovázené nebezpečnými meteorologickými jevy. "Může se vyskytnout krupobití, nárazy větru 90 km/h a přívalový déšť o intenzitě až 30 mm," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Za změnou počasí je vlnící se studená fronta, která bude přes naše území postupovat od severozápadu. Zpočátku pondělka bude ještě jasno až polojasno, od severozápadu až západu ale začne přibývat oblačnosti na oblačno až zataženo a na většině území se objeví déšť, přeháňky a místy bouřky.

"V Čechách budou místy silné, na Moravě a ve Slezsku ojediněle i velmi silné. Kvůli vysokému střihu větru se mohou opět tvořit i supercely. V Čechách očekáváme bouřky už v dopoledních hodinách, na Moravě a ve Slezsku až odpoledne," uvedla pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová s tím, že teploměr dnes ukáže 26 až 32 °C, ale pocitové teploty budou 28 až 35 °C.

Podobný ráz bude mít zpočátku i noc na úterý na východě území. Bude oblačno až polojasno, místy přeháňky a ojediněle i bouřky, postupně ale začne docházet k ubývání oblačnosti a k ustávání srážek i tam. Během druhé poloviny noci už bude na celém území jasno, ranní teploty ale budou až o 10 °C nižší než v pondělí.

"V úterý, tedy na první letní den, bude počasí v Česku pod vlivem oblasti vysokého tlaku vzduchu. Očekáváme jasno až polojasno a teploty mezi 22 až 26 °C. Půjde tak o nejchladnější den z celého týdne," dodala pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.