Vedro zvyšuje riziko úpalů a úžehů. Člověka s příznaky nenechávejte o samotě, říká mluvčí záchranářů

Záchranná služba - Ilustrační snímek
Záchranná služba – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 18. 6. 2021

S horkými letními dny přichází i riziko úpalů a úžehů. Lidé už jsou obecně poučeni o tom, co v tropickém počasí dělat, například držet se v poledních hodinách doma či ve stínu nebo dostatečně doplňovat tekutiny. Mnozí však i přes dodržování těchto zásad mohou pocítit, že si vysoké teploty na jejich těle vybírají svou daň. "Příznaky mohou být velmi variabilní a člověk je může zaměnit s čímkoliv jiným," řekla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová a řekla, jak člověku s úpalem či úžehem pomoct a kdy už je vhodné volat záchrannou službu.

Česko zasáhly super tropické teploty. Rtuť teploměru se může vyšplhat až na 35 stupňů a pocitová teplota bude kvůli vysoké vlhkosti ještě vyšší. S tímto počasím roste riziko úpalů a úžehů, jejichž projevy jsou nepříjemné, a lidé si s nimi mnohdy neumí správně poradit. Obě formy přehřátí, přestože je každá způsobená něčím jiným, mají stejné projevy.

Základní zásady chování v horkém počasí už lidé znají, úpal či úžeh přesto mohou dostat. "Příznaky mohou být velmi variabilní a člověk je může zaměnit s čímkoliv jiným. Úpal či úžeh se projevují například bolestmi hlavy, nevolnostmi, zvracením, motáním hlavy, zrychlenou srdeční akcí, pocitem na omdlení a samozřejmě i kolapsem. Poučky o tom, že není dobré například chodit přes poledne ven, už všichni asi znají," řekla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová.

"Pokud má někdo tyto příznaky, tak je určitě na místě ho zaprvé dostat z přímého slunečního světla či z horké místnosti, tedy od zdroje, který mu může tento stav způsobovat. Je nutné ho nenechávat o samotě, sledovat ho, pozorovat ho. Tekutiny nepodáváme v přehnaném množství, ale spíše po douškách. Obecně v příjmu tekutin platí jednoduchá poučka, že člověk by měl pít v průběhu celého dne. V momentě, kdy dostanete žízeň, je to varovný příznak a už něco není dobře. Tělo musí být hydratované," vysvětlila Jana Poštová pro ŽivotvČesku.cz, jak člověku s úpalem či úžehem pomoct.

Zatímco s některými projevy přehřátí se lze vypořádat v domácích podmínkách, jiné je lepší okamžitě řešit s lékařem. "Čas od času každý příznaky pocítí. Pokud člověk ztratí vědomí či sleduje nestandardní projevy, například bolest na hrudníku, za hrudní kostí či špatné dýchání, tak už jde o stav, kdy jsou ohroženy základní životní funkce. V takovém případě je na místě zavolat záchrannou službu," dodala Jana Poštová ze Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy pro ŽivotvČesku.cz.

Úpal a úžeh jsou nemoci z přehřátí a přestože mají stejné příznaky, způsobené jsou odlišnými faktory. Úžeh je způsobený přehřátím mozku, obvykle v důsledku dlouhého pobytu na slunci v tropických teplotách. Úpal je pak celkové přehřátí organismu, které je způsobené většinou pobytem v prostoru s vysokými teplotami či nedostatkem čerstvého vzduchu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.