Věkový rozdíl mohl hrát roli v rozchodu Babišových. Ženy v tomto věku začnou vnímat starší partnery jako dědečky, tvrdí psycholog

Monika Babišová s manželem
Monika Babišová s manželem
Foto: Nextfoto
Alena Šindelářová | redaktorka
[email protected]
Publikováno: 20. 4. 2024

Mezi Monikou a Andrejem Babišovými je dvacetiletý věkový rozdíl. I když nebyli zdaleka jediným párem, který dělí necelá jedna generace, podle psychologa se v určitém věku vnímání staršího partnera mladší ženou změní. O významu věkového rozdílu partnerů, který mohl být jedním z možných důvodů krachu manželství Moniky a Andreje Babišových, promluvil pro ŽivotvČesku.cz odborník na partnerské vztahy a rodinu Jeroným Klimeš.

Manželé Babišovi spolu strávili přibližně třicet let života. Expremiér a neúspěšný kandidát na prezidenta ČR v pátek oznámil na svých sociálních sítích, že se s manželkou vydávají každý na jinou životní cestu. Odloučení známého páru pravděpodobně již trvalo delší dobu - nešlo o náhlou situaci. Redakce ŽivotvČesku.cz získala zhruba před dvěma měsíci informace o tom, že bývalý premiér a v současnosti opoziční poslanec má novou partnerku - nejde však o ověřenou informaci - nicméně podle všeho, co se kolem šéfa hnutí ANO v poslední době děje, má vyšší míru pravděpodobnosti.

Ke krachu manželství mohl přispět také fakt, že Moniku a Andreje dělí dvacetiletý věkový rozdíl a manželé si zkrátka přestali rozumět. O generačním rozdílu promluvil pro ŽivotvČesku.cz špičkový odborník na partnerské vztahy Jeroným Klimeš. 

"Když je mezi partnery generační rozdíl, tedy že on by mohl být jejím otcem, tak ta vazba je jako mezi otcem a dcerou. Dokud on je při plné síle a daří se mu, tak to většinou ty ženy ještě dávají, ale v okamžiku, kdy on začíná »dědkovatět«, tak si ženy začínají uvědomovat, že nemají vedle sebe de facto tátu, ale spíše dědečka. V tu chvíli si ženy kolem padesátky začnou klást otázky, jestli tyto nejlepší roky budou trávit s dědkem," vysvětlil bez pardonu pro ŽivotvČesku.cz psycholog Jeroným Klimeš s tím, že ženy v této situaci se dělí na dvě skupiny - jedna si řekne, že se starším partnerem zůstane, druhá řekne »už toho mám dost« a odejde.

Odborník dále zdůraznil, že vysoká politika ve většině případů nepřeje partnerským vztahům. Andrej Babiš se přitom v politickém prostředí pohybuje přes deset let. 

"Vysoká politika je prostředí, které manželství nesvědčí," řekl Jeroným Klimeš. Monika Babišová se netajila tím, že z manželovy politické kariéry nadšená není, jelikož měli na sebe ještě méně času, než když byl její muž vysokým manažerem a podnikatelem.

Pohledem do minulosti se krach manželství netýká jen Andreje Babiše, zažili ho expremiéři za sociální demokracii Bohuslav Sobotka a Jiří Paroubek –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ten dokonce dvakrát. Ale také další bývalí šéfové vlády a někteří ministři. Příkladem Jan Hamáček v minulosti oznámil, že se chce po 13 letech manželství rozvést, a následně se podruhé oženil. A rozvedl se i Bohuslav Sobotka, muž, o kterém mnozí ani netušili, že nějakou manželku má. Největší milostné drama v české politice přinesl překvapivě konzervativní politik, spořádaný katolík a otec čtyř dětí Petr Nečas. Jeho láska k někdejší kontroverzní a vysoce postavené státní úřednici Janě Nečasové (dříve Nagyové) se stala dokonce volnou předlohou seriálu Sedm schodů k moci.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.