Velká předpověď počasí na léto 2022: Meteoroložka popsala, jak to letos bude s vlnou veder

Profimedia
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 2. 6. 2022

V některých oblastech světa lze z různých indikátorů usuzovat charakter následujícího období. "Například v Austrálii lze z toho, zda je v Tichém oceánu buď fáze El Niňo, nebo La Niňa, předpovídat, zda zdejší léto bude oproti normálu buď deštivé (La Niňa), nebo suché (El Niňo). Ve střední Evropě žádné takovéto závislosti počasí mezi jednotlivými roky neznáme a pohled do historie letního počasí proměnlivost jen dokazuje," řekla v úvodu předpovědi meteoroložka Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Proměnlivost letního počasí záleží hlavně na konkrétním uspořádání tlakových útvarů nad Evropou a Atlantským oceánem. "To může dát vzniknout zonálnímu proudění, tedy střídání teplejších slunečných a chladnějších deštivých období, nebo naopak bude převládat anticyklonální situace, kdy se nad východní Evropou ustálí na delší období tlaková výše, která přinese malou oblačnost a vysoké teploty. To, jaké bude léto 2022, zda prodlouží řadu teplotně nadprůměrných prázdnin v posledních letech, ještě nelze s určitostí říci. Nicméně sezónní modely se prozatím přiklání v Evropě střední k teplotně mírně nadprůměrnému a srážkově průměrnému nebo také mírně nadprůměrnému létu," zdůraznila Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

"Z toho lze usuzovat, že v České republice nás tak dlouhotrvající vlny veder, jako byly například v roce 2018, nečekají, stejně tak nebude takové sucho, jako bylo v létě v roce 2015," uvedla meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz.

Pohledy odborníků na současné válečné dění na Ukrajině se shodují v tom, že ruská strana nevede úspěšné tažení, které mělo být podle spekulací hotovou věcí v řádu dnů, maximálně týdnů. »Speciální vojenská operace« narazila na silný odpor Ukrajinců. Rusko kvůli tomu stupňuje své raketové a letecké útoky, protože se mu nedaří na bojišti. Před víkendem to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (44). Podle redakcí ŽivotvČesku.cz dotázaného bezpečnostního analytika Josefa Krause z katedry politologie Masarykovy univerzity jsou záměry Vladimira Putina (69) v tuto chvíli poměrně jasné. Ruské ministerstvo obrany také upřesnilo, co znamenají písmena Z a V sloužící jako rozpoznávací znaky.

"Nicméně tropické teploty k létu patří - viz jejich počet od června do srpna v posledních letech na stanici Praha-Ruzyně. Podle statistik bývá nejteplejším a nejslunečnějším obdobím prázdnin přelom července a srpna. Ve druhé polovině srpna se už rychle prodlužují noci a rána bývají chladnější. Závěr srpna ale bývá většinou také příjemný – polojasný a s letními teplotami kolem 25 °C," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz ohledně předpovědi počasí pro nejteplejší měsíce v roce.

Užívejte slunečnou a tropickou neděli. "Teplé jihozápadní proudění ukončí vlnící se studen...

Krátce po napadení Ukrajiny Vladimír Putin (69) uvedl, že pokud se Rusku někdo postaví do cesty, okamžitě odpoví. Následky podle jeho rétoriky budou takové, jaké nikdo v celé své historii ještě nezažil. Toto prohlášení jasně vypovídá o tom, že jde o vyhrožování použitím zbraní hromadného ničení, tedy zejména jaderných. Podle bezpečnostního experta Josefa Krause z katedry politologie Masarykovy univerzity není vůle ze strany Západu, jak agresora, který 24. února vpadl na území Ukrajiny, zastavit.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu