Vladimir Putin nemůže v Rusku říct o neúspěchu. Analytik odhadl, čím si šéf Kremlu chce zachránit krk. Ministerstvo objasnilo význam písmen Z a V 

Profimedia
Vladimir Putin
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 22. 5. 2022

Pohledy odborníků na současné válečné dění na Ukrajině se shodují v tom, že ruská strana nevede úspěšné tažení, které mělo být podle spekulací hotovou věcí v řádu dnů, maximálně týdnů. »Speciální vojenská operace« narazila na silný odpor Ukrajinců. Rusko kvůli tomu stupňuje své raketové a letecké útoky, protože se mu nedaří na bojišti. Před víkendem to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (44). Podle redakcí ŽivotvČesku.cz dotázaného bezpečnostního analytika Josefa Krause z katedry politologie Masarykovy univerzity jsou záměry Vladimira Putina (69) v tuto chvíli poměrně jasné. Ruské ministerstvo obrany také upřesnilo, co znamenají písmena Z a V sloužící jako rozpoznávací znaky.

Ukrajinský prezident podle agentury AP v polovině týdne zmínil ruské raketové a letecké útoky, které zasáhly cíle ve Lvovské, Sumské, Černihivské či Luhanské oblasti. "Je to způsob, jak si ruská armáda kompenzuje řadu neúspěchů na východě a na jihu naší země," uvedl Volodymyr Zelenskyj. Podle něj tyto útoky nemají zásadní vojenský dopad. "Tyto útoky, jako mnohé další předtím, v zásadě nic nemění," dodal. Ukrajinská armáda však podle něj posílí svou protivzdušnou obranu.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila zkušeného a respektovaného vedoucího oboru Bezpečnostní a strategická studia Josefa Krause z Masarykovy univerzity, zda by se pokusil nastínit, jaké kroky musí Putinův režim v rámci bojů na Ukrajině podniknout, aby došlo k naplnění nějakých cílů, se kterými bude Rusko spokojeno - tím by pak mohlo dojít k diplomatickému řešení konfliktu a složení zbraní.

"Pokud se budeme držet scénáře, kdy se Rusové budou snažit urvat co nejvíce teritoria, zejména v okolí Donbasu, Doněcka a Luhanska, případně na jihu Azovského moře, možná se budou snažit obsadit pobřeží Černého moře, to by ale znamenalo obsadit Oděsu a další lokality, na což ale v tuto chvíli nemají síly, tak v určitou chvíli to zakonzervují, udělají referenda, prohlásí území za součást Ruské federace a budou se to snažit vyhlásit za nějaké vítězství," vylíčil pro ŽivotvČesku.cz Josef Kraus z katedry politologie.

Ukrajinský parlament v neděli schválil prodloužení válečného stavu a všeobecné mobilizace o dalších 90 dnů. Obě opatření v zemi vstoupila v platnost 24. února v souvislosti s ozbrojenou agresí, kterou toho dne ráno proti Ukrajině zahájilo Rusko. Děje se tak kvůli tomu, že nic nenasvědčuje tomu, že by došlo k nějaké diplomatické dohodě.

"Řekněme si, že Putin nemůže přijít s tím, že řekne něco ve smyslu, že se »speciální vojenská operace« nepovedla. On musí přijít s nějakým vítězstvím pro vlastní lid, to vítězství může být tím, že řekne domácímu publiku, že se podařilo zachránit etnické Rusy, kteří pobývají ve zmíněných územích, nebo že došlo k oslabení Ukrajiny, případně se z ní podařilo udělat nárazníkové pásmo a podobně. V ten moment se budou Rusové systematicky i politicky snažit ten daný status quo udělat takový, aby byl akceptovatelný pro všechny. Ne samozřejmě pro Ukrajinu, ale minimálně pro Západ či někoho dalšího," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz respektovaný bezpečnostní analytik Josef Kraus z katedry politologie ohledně toho, že bez vítězství nebude šéf Kremlu patrně chtít ukončit válečné šílenství.

Jednota zemí Evropské unie a Severoatlantické aliance v přístupu k Rusku a k dalším návaznostem konfliktu na Ukrajině má opakovaně trhliny. Německo řeší závislost na ruském plynu, Maďarsko odmítá podpořit některé sankce, Turecko a Chorvatsko se zase staví proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Určitý schizofrenní přístup některých států popsal pro ŽivotvČesku.cz i bývalý šéf civilní rozvědky Andor Šándor.

Před víkendem ruské ministerstvo obrany v odpovědi na dotaz jednoho z moskevských poslanců vysvětlilo, co znamenají písmena Z a V sloužící jako rozpoznávací znaky na vojenské technice ruských invazních sil. Na Ukrajině podle vyjádření nepředstavují oficiální vojenské symboly a nemají žádný zvláštní dodatečný význam. Písmena Z a V se v ruské abecedě, azbuce, nevyskytují.

"Doufám, že tato odpověď pomůže někomu vyhnout se neodůvodněnému stíhání za vyjádření postoje k písmenům cizích abeced. Nemám nic proti použití odpovědi ministerstva obrany v libovolných soudních případech," napsal poslanec moskevského sněmu Jevgenij Stupin, který vyjádření ministerstva, podepsané zástupcem náčelníka hlavní politické správy, zveřejnil na sociální síti Facebook.

Když na podzim minulého roku hnutí ANO ve volbách těsně prohrálo s koalicí SPOLU a bylo jasné, že Andrej Babiš (67) opustí premiérské křeslo, vyjádřila se jeho manželka Monika (47) pro ŽivotvČesku.cz. "Češi teď budou koukat a dobře jim tak," prohlásila. Češi už skutečně koukají, a to jak na fungování nové vlády Petra Fialy (58), tak na tažení Andreje Babiše na Hrad. Podle politologů se totiž jeho počínání jinak než kampaň k prezidentským volbám nazvat nedá.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu