Reklama:

Západní svět se začíná hrozit toho, co v Ukrajincích vytvořil, říká Andor Šándor. Popsal schizofrenní obavy, Rusko podle něj ve smyslu úplné porážky neprohraje

Andor Šándor
Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 5. 2022

Jednota zemí Evropské unie a Severoatlantické aliance v přístupu k Rusku a k dalším návaznostem konfliktu na Ukrajině má opakovaně trhliny. Německo řeší závislost na ruském plynu, Maďarsko odmítá podpořit některé sankce, Turecko a Chorvatsko se zase staví proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Určitý schizofrenní přístup některých států popsal pro ŽivotvČesku.cz i bývalý šéf civilní rozvědky Andor Šándor.

Reklama:

Rusko nesmí válku vyhrát a Ukrajina a také Německo nikdy nepřijmou podmínky zastavení boje, které by Rusko chtělo diktovat, prohlásil ve čtvrtek německý kancléř Olaf Scholz. Zároveň dodal, že Německo bude Ukrajinu nadále podporovat, ale zatažení NATO do války je nepřijatelné.

Reklama:

Podobných více či méně pochopitelných prohlášení, která jsou na jednu stranu jasná a tvrdá, aby vzápětí přišlo zmírnění rétoriky, je v éteru poměrně dost.  

Pro ŽivotvČesku.cz zmínil jistou rozpolcenost i bezpečnostní expert Andor Šándor. "Zaregistroval jsem názory a možná i obavy některých vlád, co by se vlastně mohlo stát, kdyby Ukrajina zvítězila. A zdá se, že ten západní svět se trochu začíná hrozit toho, co v těch Ukrajincích jak materiálně, tak samozřejmě vnitřně, psychicky, vytvořil. Jestliže podporujete někoho v tom, aby vyhrál, a zároveň se toho bojíte, tak je to trochu schizofrenní. A ta schizofrenie může do značné míry předurčovat další dopad minimálně na ten evropský systém bezpečnostní architektury," popsal bývalý šéf vojenského zpravodajství.

Britské ministerstvo obrany ve čtvrtek ráno s odkazem na poznatky zpravodajských služeb uvedlo, že Rusko v posledních týdnech zbavilo funkce několik vysoce postavených vojenských velitelů, jejichž výkon v počátečních fázích invaze na Ukrajinu byl považován za chabý. I v kontextu podobných informací je podle Andora Šándora obtížné predikovat další vývoj aktuálně vleklé podoby války na Ukrajině.

"Osobně si stále myslím, že Rusko ve smyslu úplné porážky neprohraje. Překvapuje mě ale míra toho, co chtějí Rusové dosáhnout, versus míra toho, co jsou pro to schopni nebo ochotni obětovat. To bude ten konflikt dál předurčovat, stejně jako je evidentní, že počty ruských ztrát budou zásadní pro další směřování konfliktu a že to finální zdůvodnění »co za co« může být pro Kreml velmi problematické. Ono už to totiž není jako za Stalina »nas mnogo«, ruský přístup se dostal do jiné polohy," dodal pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: