Velký požár v Českém Švýcarsku, hasiči vyhlásili poplach. Historické chaty lehly popelem

Požár historických chat v Českém Švýcarsku
Požár historických chat v Českém Švýcarsku
Foto: HZS Ústeckého kraje
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 5. 2020

Už před sedmou ráno vyjíždělo deset hasičských jednotek do Českého Švýcarska. V plamenech se tam ocitly dvě historické chaty. Druhý stupeň poplachu krátce nato zvýšili hasiči na třetí, počet zasahujících jednotek vzrostl na šestnáct. Příčinou požáru může být žhářství nebo technická závada.

"Deset hasičských jednotek vyjelo k požáru dvou chat a lesního porostu v Rynarticích - Na Tokání, okres Děčín. Byl vyhlášen druhý stupeň poplachu," informovali v pátek časně ráno hasiši z Ústeckého kraje.

Už o pár desítek minut později vyhlásili poplach třetího stupně a na místo přijelo šest dalších hasičských jednotek. "Na místo byl povolán vrtulník s hasicím vakem," napsal mluvčí hasičů Lukáš Marvan na Twitteru.

Chaty lehly popelem

Požár se sice hasičům podařil dostat pod kontrolu, chaty ale vyhořely do naprostých základů. Příčiny požáru zatím nejsou známy. Ředitel českošvýcarského národního parku Pavel Benda v České televizi uvedl, že mohlo jít o technickou závadu či žhářství.

Podle Bendy se téměř jistě dá vyloučit souvislost s počasím, protože v okolních lesích se nic mimořádného neděje.

Shořelé sruby byly postaveny ve 30. letech minulého století a jsou kulturními pamatákami. Sloužily jako ubytovací zařízení s restaurací a půjčovnou sportovních potřeb. Kvůli koronavirové epidemii před vypuknutím požáru ale tyto služby v provozu nebyly.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.