Velký přehled rozvolnění: Takhle to bude od čtvrtka s restauracemi, kadeřnictvím a dalšími službami

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 11. 2020

Vláda v neděli schválila přesun ze 4. stupně do 3. stupně rizikovosti v protiepidemickém systému PES. Od čtvrtka dojde k řadě změn. Podívejte se na kompletní přehled rozvolnění vládních opatření, který pro vás redakce ŽivotvČesku.cz připravila.

Od čtvrtka 3. prosince budou moci v omezené podobě a za přísných hygienických opatření otevřít restaurace, všechny obchody a služby. Uskutečnit bude možné třeba i vánoční trhy, avšak lidé na nich nebudou moci přímo konzumovat zakoupené potraviny. Skončí také zákaz vycházení a zákaz nedělního prodeje.

Co se mění od čtvrtka 3. prosince:

Restaurace

Hospody a restaurace znovu otevřou. Otevírací doba bude od 6:00 do 22:00. Počet hostů má ale limity. U jednoho stolu mohou sedět pouze čtyři lidé a kapacita celé restaurace či hospody je snížena na celkových 50 %. původní kapacity

Restaurace v obchodních centrech pokračují v režimu výdeje pouze skrz výdejní okénko.

Kadeřnictví a salóny

Pracovníkům kadeřnictví postačí rouška, nemusí tak mít ochranný štít. Rozvolnění opatření se týká tetovacích salónů, masáží, manikúr a dalších služeb na podobné úrovni.

Obchody

Nedělní zákaz prodeje se ruší. Dále ale platí pravidlo jednoho zákazníka na 15 metrů čtverečních plochy a samozřejmě povinnost dvoumetrových rozestupů. Děti do 15 let se do tohoto pravidla nezapočítávají.

Změna nastává i ohledně zkoušení oblečení v obchodech. Nově není povinnost vyzkoušené oblečení na 24 hodin odložit do »preventivní karantény«. Končí zákaz nočního vycházení a je možné konzumovat alkohol na veřejnosti. Nikoliv však u stánku.

Trhy a shromažďování

Trhy stále vláda nedoporučuje, ale jejich otevření nebrání. Podmínkou je, že konzumace jídlo či pití nesmí probíhat po bezprostřední konzumaci. Tedy přímo u stánku.

Oproti původním šesti se nově může najednou shromáždit až 50 lidí, ve vnitřních prostorách maximálně 10.

Ubytování a služby

Otevírají se hotely, penziony a další poskytovatelé ubytovacích služeb mohou otevřít bez omezení. V zařízeních sociálních služeb platí stále až na některé výjimky zákaz návštěv.

Sázkové kanceláře, kasina a herny musí mít mezi 22. a 6. hodinou své prostory provozoven uzavřené. Kapacita se snižuje na 50 % původního stavu.

Pokud jde o svatby a pohřby, tak se jich může zúčastnit maximální počet 30 lidí.

Kultura

Muzea, galerie i knihovny mají sníženou kapacitu na 25 %. V památkových objektech může být najednou skupina o maximálně deseti lidech. V knihovnách platí pravidlo jednoho člověka na 15 metrů čtverečních. Kulturní představení se mohou konat, ale bez diváků. Kina i nadále zůstávají zavřená.

Sport

Mohou se konat profesionální i amatérské sportovní soutěže. Stále ale zatím bez diváků. Amatérští sportovci musí mít ve vnitřních prostorách povinně roušky, týká se i posiloven a dalších. Profesionálové s negativním testem na covid je nemusí používat.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.