Veřejnost se rozloučí s Libuškou Šafránkovou, mluvčí popsala program. Budeme hlídat pořádek, říká

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 22. 6. 2021

Už uplynou dva týdny od dne, kdy do hereckého nebe odešla ikona filmového světa a velká dáma Libuše Šafránková (†68). Zemřela ve středu 9. června krátce poté, co oslavila 68. narozeniny. Poslední rozloučení proběhne v pátek 25. června a veřejnost se tak bude moci rozloučit a naposledy vzpomenout na krásnou představitelku Popelky. "Samozřejmě je na nás a bezpečnostních složkách, abychom ohlídali pořádek na místě. Ale předpokládám a věřím tomu, že se lidé jdou rozloučit v míru – jde o ty, kteří sem přijdou a opravdu chtějí uctít památku paní Šafránkové," uvedla mluvčí ministerstva kultury pro ŽivotvČesku.cz.

V pátek 25. června proběhne poslední rozloučení s národem milovanou herečkou Libuší Šafránkovou, která zemřela náhle ve středu 9. června. Místem konání bude kostel sv. Anežky České na pražském Spořilově, kde se bude moci veřejnost rozloučit s velkou dámou českého herectví od 10 hodin dopoledne.

"Lidé budou mít možnost uctít památku paní Šafránkové přímo v kostele, který bude otevřen až do 14 hodin. Vedle toho bude za kostelem vytvořeno pietní místo, kde bude možné vyjádřit soustrast rodině zápisem do kondolenční knihy. Od 14 hodin se kostel pro veřejnost uzavře, aby bylo možné ho připravit na smuteční mši v kruhu rodiny a přátel, která začne v 16 hodin. Veřejnost ovšem bude mít možnost tento obřad sledovat na velkoplošných obrazovkách na prostranství nad kostelem. Přenos z této smuteční mše bude rovněž živě přenášet Česká televize," uvedla tisková mluvčí ministerstva kultury Michaela Lagronová s tím, že ale stále zůstávají platné bezpečnostní zásady, které lidé už dobře znají.

Důležité je udržovat rozestupy a mít ochranu dýchacích cest – tedy roušku a v případě přítomnosti v kostele pak respirátor. "Hygienická pravidla platí stejně jako vždycky, pro všechny segmenty. Samozřejmě je na nás a bezpečnostních složkách, abychom ohlídali pořádek na místě. Ale předpokládám a věřím tomu, že se lidé jdou rozloučit v míru – jde o ty, kteří sem přijdou a opravdu chtějí uctít památku paní Šafránkové. Není to fotbal nebo akce tohoto druhu. Myslím si, že bude všechno probíhat v pořádku," vyjádřila se Michaela Lagronová pro ŽivotvČesku.cz.

Poslední sbohem přijde dát Libuši Šafránkové také řada známých osobností a umělců, protože patřila nejen mezi nadané herečky, ale byla především krásnou, laskavou a výjimečnou osobností, kterou měli všichni rádi.

"Ráda bych přišla a položila květinu. Doufám, že budu moci do kostela přijít," řekla Jiřina Bohdalová před nedávnem pro ŽivotvČesku.cz. "Libušku jsme měli moc rádi. Pavel s ní úzce spolupracoval a kamarádil se s ní, účast tedy bereme jako povinnost," vyjádřila se Monika Trávníčková, manželka filmového prince Pavla Trávníčka, pro ŽivotvČesku.cz.

Mezi kolegy, kteří se naopak nezúčastní, patří například Karel Heřmánek (73), který je v cizině podobně jako herec a bývalý ministr kultury Vítězslav Jandák (73). "Jsem v zahraničí a pohřbu se nezúčastním. Na pohřby nechodím, nemám to rád, podle mě je to záležitost těch nejužších lidí a rodiny. S tou osobou se vždy rozloučím sám vevnitř. Libuška byla báječná herečka, dobrý člověk, kterého je velká škoda – jako každého dobrého člověka," sdělil Vítězslav Jandák pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.