Veronika Žilková se rozvádět nechce. Nová žena Martina Stropnického nikoli jako příčina, ale důsledek. Co se teď děje, rozklíčoval psycholog

Veronika Žilková a Martin Stropnický v roce 2012
Veronika Žilková a Martin Stropnický v roce 2012
Foto: Marin Hurda, Alan Homolka / CNC / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 3. 2022

Veronika Žilková (60) prožívá těžké životní chvíle, které bolí. Po 18 letech se jí rozpadlo soužití s mužem, o kterém si myslela, že spolu vydrží napořád. Způsob, jakým Martin Stropnický (65) ukončil jednu životní etapu, se zdá drsný, ale rozhodl se pro něj z nějakého důvodu. Herečka se v šokové reakci z nečekaného konce manželství do médií svěřila, že se o rozchodu dozvěděla v e-mailové zprávě. V ní bylo málo, ale zároveň hodně slov. Pro ŽivotvČesku.cz promluvil psycholog Jeroným Klimeš (54).

Zklamaná Veronika Žilková nezastírá, že rozchod s diplomatem je pro ni tvrdou životní ranou, ze které se bude těžce sbírat. A že si prochází skutečně těžkým obdobím, to potvrdil pro ŽivotvČesku.cz i psycholog Jeroným Klimeš.

"Rozchod je komplexní proces, ve kterém jsou zúčastnění minimálně dva lidé (partneři, děti, případně i širší rodina), proto je třeba znát řadu elementárních obranných reakcí, které jsou stavebními prvky tohoto komplexního procesu. Řada z nich je obecná. Na mysli mám především stres, jeho fáze a fyziologické reakce, šokové reakce (akutní a posttraumatické stavy), fáze smíření se se ztrátou, tendence k opakování, reaktivní deprese a psychohygienické metody na její zvládání a relativní deprivaci či frustraci," popsal odborník pro ŽivotvČesku.cz. Znamená to, že herečka cítí něco podobného, jako kdyby jí svým způsobem zemřela blízká osoba.

O tom, že v tuto chvíli prožívá silné trauma, svědčí i to, že televizi Nova poskytla rozhovor, i když ji novináři navštívili bez ohlášení. "Já se rozvádět nechci. Manžel mi řekl, že se už nechce vrátit po Izraeli zpátky domů, tady do našeho domku. Jako do té rodiny, že se nechce vrátit. On v tom e-mailu napsal, že pokud se objeví někdo třetí, tak je to důsledek, nikoli příčina," uvedla zcela odevzdaně žena, která vždy byla se vším rychle hotová, a to i s novináři.

Martin Stropnický se k odloučení nevyjadřuje. Ví, že v tuto chvíli není o čem mluvit. Rozhodl se odejít, a tak odešel. Konec vztahu oznámil manželce Veronice Žilkové e-mailem pravděpodobně proto, aby nedošlo k emotivním scénám.

"To znamená, že se bojí té debaty. On má pocit, že nemá sílu vydržet tu debatu a následnou hádku. Aby tomu předešel, tak to oznamuje přes nekontaktní prostředek. Vypadá to, že ho kdykoliv převálcuje. Dělají to lidé, kteří se bojí předstoupit před toho partnera a říct mu, co se děje," popsal pro ŽivotvČesku.cz psycholog Jeroným Klimeš, který se specializuje na problémy v rodinách a platí za špičku v oboru.

Odpoutání se od minulého dlouhodobého vztahu není otázkou vůle, ale především času, a to času počítaného spíše na roky než na měsíce. O to více by měla nejspíš herečka počítat s tím, že Martin Stropnický už někoho možná má, nebo si chytře připravil půdu pro vztah s jinou ženou. Herečka sama uvedla, že v e-mailu stálo, že pokud se objeví někdo třetí, není to příčina, ale důsledek.

Herečka teď podle všeho bude vyvíjet velkou aktivitu, aby manželství ještě zachránila, ale v tuto chvíli je jejím největším spojencem čas, protože může udělat víc chyb než užitku. "Pokud je rozchod neřízený, tak si bývalí partneři často způsobí další zranění, aby se přesvědčili, že se opravdu nechtějí vrátit. S novými zraněními se obnoví odpudivé síly a kolotoč se opakuje tolikrát, až se mezi partnery zakonzervuje trvalé nepřátelství," uvedl pro ŽivotvČesku.cz odborník s tím, že je to velmi častý scénář.

Původně herečtí kolegové, pak snoubenci a nakonec manželé - Veronika Žilková a Martin Stropnický se brali v dubnu 2008 na jednom z nejromantičtějších míst v Praze – v historické Kapli sv. Kláry v pražské Tróji. Žilková se při obřadu vzdala svého slavného příjmení a převzala jméno manžela na Veronika Stropnická. Společně žijí od roku 2004. Pro oba šlo už o třetí manželství.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.