Vicepremiér Vít Rakušan se vysmál stínové vládě Andreje Babiše: Zdědili jsme po nich průšvihy, teď najednou vědí, jak to dělat

Profimedia
Ministr vnitra Vít Rakušan
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 24. 1. 2022

Bývalý předseda vlády Andrej Babiš (67), který se pasoval do role lídra opozice, už má zase svou vládu. Ale jen stínovou. Babišovy »stíny« nyní tvrdě půjdou »po krku« nové vládě. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila vicepremiéra a ministra vnitra Víta Rakušana (43), jak hru stínů bývalého šéfa koaliční vlády vnímá. "Když vidím to obsazení stínové vlády, tak z některých jmen mám úsměv na rtech," řekl v úvodu muž, který byl v roce 2016 zařazen do žebříčku 100 největších inovátorů střední a východní Evropy, který vyhlašuje prestižní britský mezinárodní deník Financial Times.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš (67) se podle svých slov nemůže dívat na to, co předvádí vládní kabinet Petra Fialy (57), a voličům proto představil alternativu, kterou je tzv. stínová vláda. Stalo se tak sotva měsíc od doby, kdy odevzdal moc. Dále pak v době, kdy ho Sněmovna pravděpodobně opět vydá k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Plénu to během minulého úterý doporučil mandátový a imunitní výbor, jenž ke kauze také vyslechl státního zástupce Jaroslava Šarocha.

"Jakousi stínovou vládu lze vnímat tak, že jde o snahu získat nějakou maximální mediální pozornost. O to více je úsměvné, že hnutí ANO tady mělo osm let reálnou vládu a řadu průšvihů jsme po té vládě zdědili. Faktem je, že je bývalá vláda reálně nedokázala řešit a teď tedy musíme řešit jejich problémy. Konkrétně já jeden, což je atestace systémů pro vedení spisové služby, a bude to ještě pořádný humbuk i na parlamentní úrovni, tedy dědictví nedotažených návrhů... Ale dobře, pokud najednou vědí, jak se to všechno má dělat, když už nejsou ve vládě, tak to působí úsměvně a komicky, protože na to měli celých osm let," okomentoval pro ŽivotvČesku.cz politik s jasnými vizemi Vít Rakušan.

Podle odborníka na politický marketing Karla Komínka, kterého redakce ŽivotvČesku.cz oslovila, je stínová vláda především názor, jak na veřejnosti držet klíčové členy hnutí ANO, kteří jsou vydáváni jako možná alternativa pro skutečné ministry a ministryně.

Finsko už volá, Finsko už volá... Tak by se s nadsázkou dal popsat start diplomatické mise...

"Máte designovaného člověka, ten vám plní konkrétní roli, hlídá stejnou agendu jako vládní ministr. Je udržován v povědomí veřejnosti jako odborník pro danou problematiku. Nabízíte alternativu k tomu, co vláda předvádí, a zároveň budujete portfolio lidí, kteří mají kompetence se vyjadřovat k jednotlivým rezortům," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz politický komentátor. Stínová vláda samozřejmě o ničem nerozhoduje, ale její členové při mediálních diskuzích a vyjádření budou říkat, co by dělali lépe a jinak.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu