Reklama:

Vicepremiér Vít Rakušan vyslal jasný vzkaz opozici. Z jeho slov se Andreji Babišovi a dalším opozičním kritikům orosí čelo

Vít Rakušan
Vít Rakušan
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 5. 2022

Vládní pětikoalice má v Poslanecké sněmovně většinu, opozice jí hned od začátku nedává vůbec nic zadarmo přesto, že kabinet Petra Fialy (58) prakticky přebral zemi ve stavu, ve kterém je. Tak vypadá běžnou optikou to, co lidé vidí. Poslední dny Sněmovna řešila témata, která opozice s chutí a dlouhodobě obstruuje. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila vicepremiéra a ministra vnitra Víta Rakušana (43), jak se k jednání opozičních poslanců staví. Vyslal jim vzkaz.

Reklama:

Zástupci opozičních hnutí ANO a SPD v minulém týdnu blokovali projednávání koaličních novel na mimořádném jednání Poslanecké sněmovny. Šlo zejména o zrušení elektronické evidence tržeb, dále zpřísnění zákona o střetu zájmů, uzákonění korespondenční volby a také o snížení plateb za státní pojištěnce. S tím počítá v březnu schválený státní rozpočet na letošní rok.

Po bezmála dvaadvaceti hodinách bezvýsledného »žvanění« na libovolná témata se nakonec vládní koaliční strany domluvili s opozicí, že projednají výhradně ty body, na kterých panuje všobecná shoda. Výsledkem dvoudenního maratonu ve Sněmovně tak bylo jen zrušení pandemické pohotovosti, přijetí dílčí novely o podporovaných zdrojích energie a postoupení zákona, který snižuje platby za státní pojištěnce, a to do druhého čtení.

Reklama:

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila ministra Víta Rakušana, který byl na dotaz ohledně opozičních obstrukcí zcela konkrétní. "Zaprvé si myslím, že opozice úplně zapomněla, a přijde mi směšné, že nám vyčítá, že nemáme strategii. My strategii máme, zadruhé ji budeme prezentovat ve Sněmovně a zatřetí strategická východiska jsme všem dali k dispozici. Oni nám vyčítají, že nemáme strategii? Oni, kteří nám za celou dobu covidu žádnou nepředložili? Oni, kteří nebyli schopni za 267 dnů zprovoznit chytrou karanténu? Mně to opravdu přijde, že opozice spoléhá na to, že lidé nemají paměť. Vzkaz opozici je takový, že příště s trochou pokory a trochou sebereflexe, než se budete pouštět do prvoplánové kritiky," řekl pro ŽivotvČesku.cz charismatický politik, který je zklamaný z toho, že v době, kdy ve východní Evropě zuří válečný stav - Rusko podniklo 24. února vojenskou invazi na Ukrajinu - se opozice snaží svými postoji o ještě větší rozštěpení společnosti.

"Opozice by si také měla uvědomit, že je spoluzodpovědná za to, aby se nevyhrocovala atmosféra v naší společnosti. Opozice nám nechala zemi v katastrofálním stavu, my se snažíme minimálně v této krizi hledat pro lidi to nejlepší, hledáme metody, jak efektivně a rychle pomoct českým občanům, a pokud to opozice nevidí, tak je to důsledek toho, že nastoupila na politiku opoziční destrukce, což nám ukazují obstrukcemi ve Sněmovně," dodal pro ŽivotvČesku.cz ministr vnitra a vicepremiér Vít Rakušan.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: