Víkend přinese déšť. ČHMÚ vydal výstrahu před povodněmi. Jeden z krajů je ohrožený nejvíce

Meteorologové varují před povodněmi – Ilustrační snímek
Meteorologové varují před povodněmi – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 4. 2. 2021

Počasí prvních dvou měsíců nového roku přináší jedno překvapení za druhým. Sněhové kalamity, vichřice, mráz, teploty připomínající předjaří a tentokrát se do toho přidá ještě déšť. S ním souvisí také výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) ohledně povodní. "Víkend bude hodně bohatý na srážky," uvedla meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz.

Výrazné kolísání a střídání teplot je v posledních dnech běžnou součástí počasí v Česku. Napadne sníh, následně taje a na únor jsou poměrně vysoké teploty. Logicky to není ideální ani pro člověka, ani pro přírodu. Meteorologové vydali dokonce výstrahu týkající se povodní kvůli zvýšenému výskytu srážek.

"Víkend bude hodně bohatý na srážky. V severní části republiky se budou teploty pohybovat v odpoledních maximech na nule nebo těsně pod bodem mrazu a bude tam sněžit. Kdežto v jižní části republiky by to měly být teploty až na 7 °C a očekáváme déšť," řekla Dagmar Honsová z pražského Meteopressu pro ŽivotvČesku.cz.

Vysoký stupeň nebezpečí povodní platí pro Jihočeský kraj – konkrétně Jindřichův Hradec, Třeboň, Soběslav, Tábor a Milevsko. Zbytek republiky je buď v nízkém stupni nebezpečí, nebo v některých krajích není v platnosti žádná výstraha.

Počasí v posledních dnech nepřipomínalo zimu ani vzdáleně. Sníh na horách začal tát, v níž...

V pátek a v sobotu by mělo být oblačno až zataženo, v neděli pak převážně zataženo. "O víkendových dnech by mělo být teplo, tím pádem bude odtávat i sníh na Šumavě a v Českém lese, takže se to projeví právě v jižní části republiky. Člověk aby byl připraven na všechno," dodala pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová s tím, že počasí následujících dnů bude i nadále pokračovat v teplotních výkyvech.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu