Víkend přinese prudké ochlazení a nebezpečné jevy. Čekají nás teploty až -2 °C, říká Dagmar Honsová

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 22. 10. 2021

Česko má za sebou dramatický čtvrtek, kdy na některých místech republiky řádila vichřice Ignatz. Zanechávala za sebou nejen stržené střechy, popadané stromy, ale například i škody na automobilech a dalším majetku. Víkend by měl být konečné klidný, i když milovníky tepla rozhodně nepotěší. "Pátek přinese strmý pád teplot vzduchu, na horách pak očekáváme srážky smíšené nebo sněhové místy. V neděli se budou vyskytovat mlhy, které mohou být i mrznoucí a čekají nás teploty v rozmezí 2 až -2 °C," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Po výstrahách Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v souvislosti s nebezpečím silného větru přijde klidný víkend. Sice dojde na ochlazení a teploty v porovnání se středou prudce klesnou, ale z hlediska počasí už nehrozí už žádné dramatické výkyvy.

"Pátek přinese strmý pád teplot vzduchu. Bude oblačno až polojasno, během odpoledne na severu a západě území až zataženo a tam večer místy déšť nebo přeháňky, na horách pak srážky smíšené nebo sněhové. Ranní teploty budou klesat na 6 až 2 °C. Odpolední teploty vystoupí jen na 8 až 12 °C, na jihovýchodě na 14 °C. Zpočátku dne bude foukat mírný západní vítr o rychlosti do 25 km/h, během dne přechodně zesílí na čerstvý vítr s nárazy o rychlosti do 55 km/h, na horách 70 km/h," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že v sobotu se k nám začne nasouvat oblast vysokého tlaku vzduchu.

"Bude oblačno až polojasno, zejména na severu místy přeháňky, na horách sněhové. Po ránu se budou tvořit ojediněle mlhy nebo nízká oblačnost a teploty budou klesat na 5 až 1 °C. Ty odpolední vystoupí jen na 7 až 11 °C. Foukat bude mírný severozápadní vítr o rychlosti do 20 km/h. Jinak neděle bude ideální na procházku nebo výlet, protože bude jasno až polojasno. Po ránu místy mlhy, které mohou být i mrznoucí a čekají nás teploty v rozmezí 2 až -2 °C. Odpolední teploty budou 8 až 12 °C. Vítr bude foukat mírný o rychlosti do 20 km/h," popsala pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová počasí v závěru předposledního říjnového týdne.

Závěr měsíce přinese teploty až 16 °C a po relativně chladném víkendu to bude vítaná změna. "Pro mnohé bude ve znamení podzimních prázdnin, kdy nastane příjemný nárůst teplot vzduchu. Nejvyšší odpolední teploty se budou při slunečné obloze zastavovat i přes 15 °C. Převládat bude jasno až polojasno, po ránu místy s mlhami nebo nízkou oblačností. Během dne se bude nízká oblačnost vyskytovat pouze ojediněle. Po ránu se při jasné obloze budou teploty pohybovat jen mezi 5 až -2 °C, odpolední maxima se pak na začátku týdne zastaví mezi 9 ž 14 °C, od středy až na 16 °C. Pouze v místech s nízkou oblačností bude chladněji," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.