Víkendové počasí bude lákat k vodě, pak teploty vystřelí přes super tropickou hranici. Kde se zastaví rtuť teploměru, upřesnila meteoroložka

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Alexandr Satinský / MAFRA / Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 12. 8. 2022

Letos opět skloňujeme sucho – to se projevuje ve všech formách. Kvůli suchému a teplému počasí se v příštím týdnu bude ještě prohlubovat. Zatímco o víkendu ještě ojediněle i přes vysoké teploty zaprší, v příštím týdnu budou panovat super tropické teploty a několik dní nespadne ani kapka. "Příští týden na území Česka prohloubí ještě sucho," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Počasí posledních dní nebylo přímo tropické, nyní se ale třicítky vrátí. Teploměry budou už v neděli ukazovat na tropické hodnoty a v průběhu příštího pracovního týdne už i na supertropické. Zatímco o víkendu je ještě šance na déšť a dokonce také bouřky, v příštím týdnu už bude jakákoliv kapka z nebe zázrakem.

"Letošní letní počasí přináší velmi rozdílné srážkové úhrny na naše území. Už tradičně nejméně prší v Ústeckém a Jihomoravském kraji, kde se nedostatek srážek projevil na půdním suchu. Nejhorší situace je na Lounsku a Zlínsku, kde se využitelná vodní kapacita půdy pro rostliny dostala pod 10 %. V pátek a v sobotu budeme místy skloňovat dešťové přeháňky nebo bouřky, ale sucho nezlepší," uvedla k suchu pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová a přidala víkendovou předpověď.

Zpočátku pátečního dne bylo jasno nebo skoro jasno, během dne bude docházet k přibývání kupovité oblačnosti na polojasno až oblačno, během odpoledne a večera očekáváme ojediněle dešťové přeháňky nebo také bouřky. Ale budou pouze lokálního charakteru, ale poprvé v tomto týdnu se mohou vyskytnout také v Čechách. Odpolední teploty 24 až 28 °C.

V sobotu už od rána bude nejvíce oblačnosti na severu a severovýchodě území - tak to bude zůstávat po většinu dne. Na zbytku území bude po ránu ještě oblačnosti méně, během odpoledne ji ale bude přibývat na polojasno až oblačno, místy očekáváme déšť nebo přeháňky, ojediněle i bouřky. Odpolední teploty 23 až 28 °C.

V neděli bude polojasno, během dne přechodně až oblačno a ojediněle přeháňky nebo bouřky. Ranní teploty 15 až 11 °C. Denní teploty 27 až 31 °C.

Předpověď pro nadcházející týden:

pondělí bude polojasno, zejména na horách při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky. Ranní teploty 17 až 13 °C. Denní teploty 30 až 34 °C.

úterý si počasí přichystá jasno až polojasno, zejména na horách při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky. Ranní teploty 17 až 13 °C. Denní teploty 30 až 34 °C.

Ve středu lze počítat s tím, že bude jasno až polojasno, zejména na horách při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky. Ranní teploty 18 až 14 °C. Denní teploty 30 až 34 °C.

Ve čtvrtek se dá očekávat jasno až polojasno, odpoledne od západu přibývání oblačnosti a místy přeháňky nebo bouřky. Ranní teploty 19 až 15 °C. Denní teploty 32 až 36 °C.

pátek bude oblačno až polojasno, místy déšť, přeháňky nebo bouřky. Ranní teploty 19 až 15 °C. Denní teploty 22 až 26 °C, na východě území až 30 °C.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.