Víkendové teploty dají Česku zabrat, rtuť teploměru vystřelí až k 30 °C. Meteoroložka varuje před vysokou aktivitou klíšťat i komárů

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 11. 6. 2022

Přímo ideální počasí na víkend - tak se dá mluvit o volných dnech v podobě letních teplot, které způsobí vliv oblasti vysokého tlaku vzduchu. "Délka slunečního svitu se bude pohybovat až na 14 hodinách. Ale sluneční paprsky mají v červnu největší sílu, UV index je na středních a vysokých hodinách. Pokud lidé budou trávit čas na přímém slunečním záření, zejména pak mezi 11 až 15 hodinou, opalovací krém by měli mít všude s sebou, jinak jim hrozí spálení pokožky," uvedla pro ŽivotvČesku.cz s varovně vztyčeným prstem meteoroložka Dagmar Honsová.

V sobotu bude jasno až polojasno. Ranní teploty 12 až 8 °C. Denní teploty 22 až 26 °C. V neděli bude jasno až polojasno, během odpoledne a ve večerních hodinách dojde na severozápadě území k přibývání oblačnosti a místy déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Ranní teploty 14 až 10 °C. Denní teploty 25 až 30 °C.

"Lidé by měli vědět, že 99 procent ultrafialového záření tvoří UVA paprsky s vlnovou délkou 315 nm až 400 nm. Pronikají hlouběji do kůže, kde poškozují kolagen, což může vést k předčasnému stárnutí pokožky. UVB záření s vlnovou délkou 280 nm až 315 nm proniká pouze do pokožky, tedy nejsvrchnější vrstvy kůže, stimuluje tvorbu melaninu záření a aktivuje tělu vlastní syntézu vitaminu D, který je zase zodpovědný za produkci »hormonu štěstí« - serotoninu v mozku. Vysoké UV-B záření má ale nebezpečné následky. Může vést ke spálení sluncem, a tím podpořit vznik rakoviny kůže," popsala pro ŽivotvČesku.cz odbornice přes počasí Dagmar Honsová, jaká rizika může dlouhý pobyt na přímém slunci navodit.

Je důležité zvolit správný SPF (Sun Protection Factor) ochranný faktor. "Podle typu pokožky a předpokládané době na slunci - padesátka propustí 1/50 tedy 2 procenta škodlivého záření. Aplikace ochranného krému, a tím proces vstřebávání a aktivace ochrany trvá přibližně 30 minut. Správné množství je zhruba šest čajových lžiček. A určitě se nebát ho nanést na tělo i pod tričko. V tomto případě je tak dobré učinit zejména, když jdeme sportovat, a budeme se potit. Na slunečních brýlích by měla být nálepka »UV-400«, což znamená, že veškeré UV záření do 400 nm je filtrováno," popsala pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí s tím, že pobyt v přírodě může v těchto teplých dnech přinést i svá rizika.

"Také aktivita klíšťat je vysoká. Do přírody jedině s repelentem a po návratu domů by měla následovat prohlídka těla. Vysoké teploty a vlhko nahrávají také aktivitě komárů," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.