Vilém Čok: Na Vánoce zachráním další strom. Myslím, že prožíváme pokřivenou dobu, říká

Vilém Čok je legendární rocker
Vilém Čok je legendární rocker
Foto: Se svolením Viléma Čoka
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 12. 2020

Zpěvák, skladatel, textař a baskytarista Vilém Čok (59) brzy pošle do hudebního světa nové album, na němž usilovně pracuje řadu měsíců. Nahrál ho s doprovodnou skupinou Bypass a opět půjde o parádní dílo, jak jsou jeho fanoušci zvyklí. Využil ke své práci dobu, která pro hudebníky není příznivá. "Měl jsem v tomto směru velkou kliku, i když jde o těžkou dobu," prozradil pro ŽivotvČesku.cz respektovaný rocker, který zkrátka neplakal v koutě, že není práce, ale tvrdě dřel.

"Měl jsem docela velkou kliku v tom, že jsem přes celé koronavirové období připravoval novou desku s názvem 4 kruhy se svou kapelou, a to mě v podstatě celkem psychicky zachránilo, protože jsem neměl tolik času vnímat špatnou situaci, která panuje. Takže jsem natáčel a ještě na desce aktuálně dělám. Práce teď pro zpěváky a hudebníky není, je nám znemožněno pracovat a mnoho lidí to těžce nese včetně mě. Ale tím, že jsem mohl natáčet, tak to bylo takové odlehčení, že jsem práci měl, i když je neplacená, protože jsem sám producentem, takže platím studio a další věci okolo desky," prozradil pro ŽivotvČesku.cz úspěšný hudebník Vilém Čok, který v roce 1978 založil pražské punkové trio Zikkurat a následně v únoru 1981 uskutečnil svůj životní přestup do legendárního Pražského výběru.

Ze současné doby je řada umělců zklamaná. Nejde jen o hudebníky a herce, ale obecně celkově o kulturu. "Myslím si, že jde o dost pokřivenou dobu a naši dědové by se divili, kam se lidstvo dostává. Míří totiž do ostré zákruty, ze které nemusí být vůbec jednoduché se dostat. A to ve smyslu, jak se člověk dívá na globalizaci, na to, jak lidé zachází s planetou. Faktem totiž je, že lidé ji potřebují, kdežto planeta nás nikoliv. A pokud jde o koronu, tak to vnímám tak, že ta situace je mnohými zneužívaná," popsal svůj pohled na současnou dobu pro ŽivotvČesku.cz Vilém Čok, který aktuálně hraje s kapelou Bypass. Ta se vyznačuje rockovým či hardrockovým stylem s přesahy do punku a metalu.

Mimořádně talentovaný hudebník se ze všeho nejvíce těší, až bude moct opět rozradostnit svou hudbou tisíce fanoušků na hudebním pódiu. Kdy to bude, to zatím nikdo nedokáže přesně říct. Tak se alespoň těší na Vánoce, kdy bude s rodinou a užije si sváteční pohodu. "Sice Vánoce neslavím, co se týká tradic, ale těším se na ně. Před 25 lety jsme se s ženou rozhodli, že budeme chránit stromy, takže už 25 let máme umělý stromeček. Tím jsme zachránili 25 hezkých velkých stromů, tak z toho mám radost. Teď to bude šestadvacátý. Přijde mi zbytečné, abychom chvíli měli živý strom doma, který pak skončí u popelnice," dodal pro ŽivotvČesku.cz hudebník, který dokázal v 90. letech ovlivnit někdejší generaci.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.