Viry, které své hostitel vyhladí, se zkoumají obtížně. Genetik Jan Pačes naznačil scénáře, které přijdou po omikronové vlně
V české populaci začala převládat jihoafrická varianta koronaviru omikron. Počty pozitivních stoupají, hospitalizovaných lidí v nemocnicích ale ubývá. Molekulární genetik Jan Pačes pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že koronavirus bude dál mutovat. "Doufáme, že virus se dostane do stabilního stavu, jako se to děje s chřipkou," sdělil pro ŽivotvČesku.cz molekulární genetik z Akademie věd České republiky
Vědecké studie ukazují, že omikron je proti variantě delta sice nakažlivější, ale průběh onemocnění je lehčí. Nadále tak pokračuje pokles počtu hospitalizovaných s covidem, je jich nejméně od konce loňského října. Oproti předchozí neděli eviduje nyní ministerstvo v nemocnicích asi o 840 pacientů s covidem méně. V těžkém stavu bylo v neděli 273 pacientů s onemocněním covid-19, v mezitýdenním srovnání asi o 160 méně. Trend, že počty pozitivních stoupají, ale nemocnice se vyprazdňují, vnímá také molekulární genetik Jan Pačes.
"Omikron u nás v populaci převážil, ale většina lidí je již očkována nebo nemoc prodělali a omikron je mírnější, nesestupuje tolik do plic, takže reálný dopad na zatíženost nemocnic není tak velký," potvrdil Jan Pačes pro ŽivotvČesku.cz, ale zároveň varoval před přílišným optimismem. Evoluce viru ještě dál pokračuje.
"Ze zkušeností víme, že každá varianta koronaviru, která přišla, byla horší než ty předcházející. Omikron je v něčem horší, ale v něčem lepší. Spoléhat se na to, že další varianta bude mírnější, je odvážné, nejlepší by bylo, kdyby žádná další varianta nepřišla. Doufáme, že virus se dostane do stabilního stavu, jako se to děje s chřipkou, kdy dochází k tzv. antigennímu shiftu (zlomu), kdy si za rok chřipka nasbírá pár mutací, za další rok přijde jiný kmen, chvíli je s námi jeden kmen, pak druhý kmen, virus si »hraje na schovávanou« s naším buněčným aparátem. Omikron je náznak toho, že by to takto mohlo také skončit. Ale protože je to evoluce, je to pořád nejasné," sdělil svůj pohled na věc vědec z Akademie věd České republiky.
Epidemie v Česku postupně sílí zhruba od začátku roku. Zatímco v posledním týdnu loňského roku přibylo necelých 36.000 potvrzených nákaz, v prvním týdnu letošního roku to bylo asi 47.000 nově nakažených a v minulém už téměř 73.000 potvrzených případů onemocnění covid-19. Odborníci podobný vývoj kvůli šíření nakažlivější varianty omikron očekávali. Vědecké studie ukazují, že omikron je proti variantě delta sice nakažlivější, ale průběh onemocnění je lehčí. Nadále tak pokračuje pokles počtu hospitalizovaných s covidem, je jich nejméně od konce loňského října.
Jaký bude vývoj na jaře a příští podzim, je podle genetika těžké odhadovat. Jan Pačes vysvětlil, že když se v historii objevil virus, který své hostitele zlikvidoval, tak je velmi obtížné ho s odstupem času zkoumat.
"S teoriemi, které říkají, že varianty respiračních virů jsou stále mírnější a mírnější, je to trochu složitější. U chřipky je to tak, že někdy vznikne horší a někdy mírnější. Dokud skupiny lidí, ale i zvířat, žily odděleně, tak ty horší varianty jeden kraj vylidnily, ale dnes s odstupem času už vidíme jen ty kraje, které nebyly vylidněny. Ale koronavirus přišel do situace, kdy už na zeměkouli nemáme »malé rybníčky«, máme globalizovaný svět a vidíme, že omikron během čtrnácti dnů byl rozšířen všude na světě. Cestuje se z oblastí a do oblastí, které nejsou tak proočkované, jako je třeba Česko," uvedl Jan Pačes s tím, že globalizovaný svět, kde miliony lidí každý den cestují mezi kontinenty, pomáhá virům v krátkém časovém okamžiku překonávat velké vzdálenosti.
Omikron byl v polovině listopadu zachycen na jihu Afriky, o 14 dnů později už byly případy nákazy touto variantou hlášeny ze zemí Evropské unie. Jan Pačes nechce veřejnost děsit, ale počítá s tím, že vývoj nemusí být jen pozitivní.
"Třeba v Číně se lidem měřili protilátky a zjistilo se, že populací prošla řada koronavirů, prošla infekce neznámým typem koronaviru, z té lokality se nedostala dál, možná si taková nebezpečná varianta i vyžádala hodně životů, ale zůstala jen tam a nešířila se dál. U omikronu to ale jisté není. Nerad bych strašil, jsou různé hypotézy. Jedna hypotéza říká, že virus se stane mírnějším, protože potřebuje, aby se jeho hostitelé pohybovali, evoluční tlak je na virus také velký. Předpokládáme, že by to tak znovu mohlo být, ale pozor, není to žádné pravidlo, že viry musí takto skončit. Dnes s odstupem doby vidíme ty viry, které takto skončily. Viry, které někoho vyhladily, nevidíme, protože s hostiteli vyhynul i druh viru," dodal pro ŽivotvČesku respektovaný vědec.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.