Vít Rakušan chce očistit STAN, aby bylo bez stínů, které mohou ohrožovat důvěryhodnost hnutí. V případě neúspěchu odstoupí. Promluvil politolog

Vít Rakušan
Vít Rakušan
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 6. 2022

Vládní strany budou chtít od Starostů a nezávislých (STAN) další vysvětlení ohledně kauzy korupce v pražském dopravním podniku. Vicepremiér Ivan Bartoš (42), jehož Piráti se STAN kandidovali v koalici v posledních sněmovních volbách, to uvedl na Facebooku. Ministr vnitra Vít Rakušan (43) následně sdělil, že pokud se mu nepodaří hnutí očistit od pochybností, kdy svolá mimořádný celostátní sněm, je připraven odstoupit, alespoň to vyplynulo z jeho vyjádření na sociální síti. Pro redakci ŽivotvČesku.cz promluvil zkušený politolog Lubomír Kopeček z Katedry politologie a Mezinárodního politologického ústavu, jaký dopad současná kauza může mít do budoucna pro hnutí.

Piráti budou chtít i vyjasnění situace kolem ministra školství a místopředsedy STAN Petra Gazdíka, který měl kontakty s dalším obviněným, podnikatelem Michalem Redlem, uvedl Bartoš. Označil za nepřijatelné, co nyní »vyplouvá« kolem Hlubučka a Redla za informace.

"Požádali jsme STAN o jednání, aby nám příští týden vysvětlili všechno ohledně těchto kauz, vyjasnili situaci i kolem Petra Gazdíka," uvedl na Facebooku. Starostové by podle něj měli popsat své další kroky, po kterých bude vyloučené jakékoliv další působení lidí napojených na rozkrytou mafiánskou strukturu v hnutí.

S tím podle svého vyjádření počítá i předseda STAN a ministr vnitra Vít Rakušan. "Musíme si teď spoustu věcí uvnitř hnutí vyříkat a vyřešit. Na nejbližší možný termín chci svolat mimořádný celostátní sněm. Předstoupím tam před naše členy s vizí, jak dál bez stínů, které mohou ohrožovat naši důvěryhodnost. V případě, že očištění nezvládnu, bude to už STAN bez Rakušana," uvedl.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila vědeckou komunitou mnohonásobně oceněného politologa Lubomíra Kopečka s dotazem, zda kauza »Hlubuček« hnutí STAN významně uškodí.

"Tady je více věcí. Ta první je, že je to už několikátá záležitost v poměrně krátkém časovém sledu od voleb, počínaje poněkud problematickými finančními dary, které muselo hnutí STAN vracet, potom přes studijní cestu Jana Farského, která skončila jeho rezignací na mandát, a také problémů ohledně lobbingu europoslance Stanislava Polčáka. Žádná z těch kauz nebyla řekněme značně dramatická, ale tím, že jich bylo vícero v krátkém časovém sledu, tak samozřejmě pro image STAN to není vůbec pozitivní," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz zkušený politolog a vedoucí Katedry politologie.

Podle Lubomíra Kopečka nejde tak ani o samotné kauzy, ale zejména jejich množství a skutečnost, že STAN je v současnosti koaliční vládní stranou.

"Docela důležitá věc je, že se do toho promítá z pohledu vnímání strany skutečnost, že to je vládní strana nesoucí odpovědnost a s vládou se v současnosti spojuje ekonomická situace, která v tuto chvíli není vnímána pozitivně. Takže to je další faktor, který tady na podporu STANu v těch posledních měsících působí. Spíše na klesající podpoře je vidět, že je to nepříznivé z hlediska trendu. Když to tedy trochu zarámuji, tak bych to nebral, že to je věc, která by stranu měla buď štěpit, nebo na které by měla zkolabovat, ale kvůli tomu, že těch záležitostí je více, tak to není nejpříznivější trend. A když to vezmu z hlediska komunálních voleb a voleb do Senátu Parlamentu České republiky, tak se to může promítnout do výsledku STANu ve velkých městech, v těch menších bych byl opatrný, protože tam spíše funguje to, jaký je ten daný starosta za Starosty," dodal pro ŽivotvČesku.cz odbornou veřejností uznávaný politolog.

Pokud se potvrdí, že »špinavé peníze« z kauzy šly nějakým způsobem na podporu hnutí STAN, musí se do poslední koruny vrátit, uvedl dále Ivan Bartoš. "A všichni lidé, kteří se na tom podíleli, vyvodit odpovědnost," konstatoval.

Starostové dnes oznámili, že finanční dary prověřují a vrátí všechny spojené s Redlem. Spojitost s obviněným podnikatelem zatím našlo hnutí u daru 300.000 korun z roku 2020.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.