Vít Rakušan chce tvrdší postup proti vládním demonstrantům. Ministerstvo vnitra odpovědělo na dotaz ohledně realizace kanadského scénáře
Ministr vnitra Vít Rakušan (43) chce tvrdší postup proti lidem, kteří demonstrují proti vládě. Vicepremiér chce trestat zejména to, když se na demonstracích objeví nenávistné symboly, jako jsou třeba šibenice. Ministerstvo vnitra pro ŽivotvČesku.cz uvedlo na dotaz, že nepočítá s tím, že by v Česku docházelo k blokování bankovních účtů a zmrazení kont, jak v Kanadě navrhl tamější premiér Justin Trudeau (50).
Zveřejňování telefonních čísel na politiky, výzvy k demonstracím před domovy poslanců, nenávist na sociálních sítích, předvádění maket šibenic a oprátek na demonstracích... Tak v současné době z části vypadají protesty proti vládní strategii v boji s koronavirem i proti vládě samotné.
Pokud se někteří analytici domnívali, že s odchodem Babišovy vlády napjatá atmosféra ve společnosti poleví, tak dnes musí uznat, že po některých rozhodnutí kabinetu Petra Fialy nenávist a agresivita ještě více stoupá.
Nenávist ve společnosti a protivládní rétorika některých demonstrantů nenechávají v klidu ani ministra vnitra Víta Rakušana, který několikrát uvedl, že chce zpřísnění zákona, aby proti agresivním projevům šlo rázně vystupovat s legislativní oporou v zádech.
"Šibenice do demokratického světa nepatří. Markéta Pekarová Adamová i kdokoliv jiný, komu je tímto způsobem vyhrožováno, musí mít dovolání. Výhrůžky nejsou svobodným vyjádřením názoru. Pracujeme na právních změnách," uvedl ministr vnitra Vít Rakušan na svém Twitteru a zmínil předsedkyni TOP 09 Markétu Pekarovou Adamovou (37), která také zažila, jaké to je, když jí nespokojení lidé hrozí oprátkou.
Tenhle hnus z MHD odmítám. Mluvím o tom už několik týdnů. Šibenice do demokratického světa nepatří. @market_a i kdokoliv jiný, komu je tímto způsobem vyhrožováno, musí mít dovolání. Výhrůžky nejsou svobodným vyjádřením názoru. Pracujeme na právních změnách. pic.twitter.com/b6tZnH0w6p
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) February 15, 2022
O používání symbolu šibenic pro ŽivotvČesku.cz v minulosti promluvil jeden ze zakladatelů hnutí Chcípl PES Jakub Olbert. Ten se domnívá, že šibenice jako symbol má při demonstracích svoje místo, tento symbol by ale podle něj neměl být namířen proti konkrétním politikům.
"Šibenice se v minulosti objevovaly na řadě demonstrací, tento symbol se při protestech používal poměrně často, ale když se objevila v médiích, tak nám došlo, že je to nástroj, jak zdiskreditovat jakékoliv hnutí. Je to nástroj, jak hnutí hodit do škatulky »antivaxeři a raubíři«. Rozhodli jsme, že šibenice zopakujeme. Chceme pojmenovávat věci a činy správnými slovy. Máme tady za sebou rok a půl krize, kdy politici bez jakékoliv analýzy a jakýchkoliv dat začali brát lidem svobodu, majetky, zdraví a životy," sdělil Jakub Olbert. Celý rozhovor nejen o šibenicích najdete ZDE.
Část veřejnosti tvrdé protesty proti vládě schvaluje, další část volá po tom, aby se radikální projevy zastavily za každou cenu, než dojde k prolévání krve.
Objevily se dokonce názory, že by se vláda měla inspirovat v Kanadě. Premiér Justin Trudeau (50) představil zákon o nouzovém stavu (Emergencies Act), který dává vládě široké pravomoci pro potlačení tamější vlny dopravních blokád. Demonstranti například mohou přijít o pojištění vozu nebo jim mohou být zablokovány bankovní účty.
Redakce ŽivotvČesku.cz zjišťovala, zda tuzemské ministerstvo vnitra uvažuje o tom, že by se k agresivním demonstrantům přistupovalo stejně jako v Kanadě. Pokud by odpůrcům vlády hrozilo zmrazení účtů, agresivní vystupování a »šibeniční rétoriku« ve veřejném prostoru by si zřejmě rozmysleli.
Resort Víta Rakušana »kanadské kroky« nyní ale nechystá. "Ministerstvo vnitra o takové možnosti neuvažuje," odpověděl pro ŽivotvČesku.cz tiskový mluvčí ministerstva Adam Rözler na dotaz, zda se kanadský přístup v budoucnu může objevit i v České republice.
O tom, že by mohla situace mezi vládou a demonstranty eskalovat, mluvil v minulosti také bezpečnostní expert Andor Šándor (64). Ten uvedl, že ho současná situace ve společnosti mrzí, ale není pro něj překvapivá. Generál v záloze opakovaně hovořil o tom, že pokud vláda nebude brát lidi jako partnery k diskuzi, může se to proti ní otočit.
"Já nemám žádnou radost z toho, že jsem takovou predikci činil a nyní na ni došlo. Ona se ale taková predikce celkem nabízela. Po celou dobu pandemie se vláda nechovala k občanům jako ke svým spojencům. Vláda se k nim chovala jako k subjektu, který je třeba řídit, kterému bude něco zakazovat, něco omezovat, aniž se obtěžovala to řádně vysvětlit, aniž kroky, které předkládala, byly řádně zdokumentované na faktech. I opozice, která celou dobu Babišovu vládu kritizovala, tak nepřišla vůbec s ničím, čím by přesvědčila veřejnost, že se tady děje něco nově," uvedl Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz na začátku února, když na jedné z demonstrací v centru Prahy došlo ke zranění policisty.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.