Vít Rakušan k porušení opatření ve Varech: Je to špatný symbol, který vytváří dvě kategorie lidí

Předseda STAN Vít Rakušan
Předseda STAN Vít Rakušan
Foto: Se svolením Víta Rakušana
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 8. 2021

V pátek byl slavnostně zahájen 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu (MFF) v Karlových Varech, o kterém se bude ještě dlouho mluvit. Řada umělců a hostů se totiž rozhodla ignorovat nařízení ministerstva zdravotnictví. Kvůli porušení opatření v souvislosti s nošením ochrany úst a nosu se rozpoutala poměrně silná diskuze. Podle šéfa hnutí STAN Víta Rakušana (43) právě nerespektování nařízení vytváří dvě kategorie lidí.

"Myslím si, že opravdu jsme začali mít bohužel hromadně pocit, že je vše v pořádku. Ale pokud dáváme omezení dětem, pokud dáváme limity lidem, za jakých okolností se mohou vracet do škol, do práce, tak toto je velmi špatný symbol a vytváří to nějaké dvě kategorie lidí," řekl pro ŽivotvČesku.cz politik.

Páteční večer v Karlových Varech se vydařil. Podle snímků z akce lze vidět, že hosté ignorovali nařízení ministerstva zdravotnictví o používání respirátorů ve vnitřních prostorech. Zejména v sále hotelu Thermal se řada slavných neobtěžovala respirátor použít. Výjimkou byl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a jeho manželka Olga, ti opatření dodržovali a respirátor odložili, jen když se potřebovali napít. 

"Myslím si, že na dalších akcích by měli být pořadatelé důslední a měla by platit stejná pravidla. To znamená, že by nějaký postih hrozit měl. Každopádně apel na pořadatele by směrem k podobným akcím být měl stejně jako u ostatních," dodal pro ŽivotvČesku.cz Vít Rakušan směrem k tomu, že řada lidí nerespektovala opatření.

Že karlovarský festival může znamenat začátek nové vlny, si myslí řada epidemiologů. Jako první z nich do médií o víkendu promluvil Rastislav Maďar. "Lidé s mediálně známým obličejem, někdy označovaní jako celebrity, měli šanci ukázat běžným lidem, že s nimi sounáleží, že když je nepříznivá situace, umí s nimi snášet i nepohodlí v podobě respirátoru, tak jako musí ve vnitřních prostorách všichni ostatní. Měli možnost dokázat, že když už byly povoleny vnitřní kulturní akce s plnou kapacitou, budou pečlivě dbát na dodržování preventivních opatření a lze se v tom na ně spolehnout. Oni však místo toho hrubě selhali. V přítomnosti ministra zdravotnictví a ministra kultury, zástupců státu, který na tuto akci štědře přispěl, ochranu dýchacích cest bohorovně ignorovali, a to i když oba ministři respirátor příkladně měli. Jsem z toho jejich přístupu velmi zklamaný," uvedl epidemiolog pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.