Vláda chce nouzový stav na dalších 30 dnů. Ivan Bartoš popsal, co je přes Velikonoce klíčové a mohlo by se otevřít

Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Předseda Pirátů Ivan Bartoš
Foto: se souhlasem Ivana Bartoše

Vláda požádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu kvůli opatřením proti šíření koronaviru o 30 dní. I když čísla nově nakažených napovídají brzdění epidemie, stále není zvladatelná standardními cestami. Nynější stav nouze vyhlášený kvůli covidu-19 končí 28. března. "Stěžejní je pro nás nyní zjistit, zda tvrdá opatření, která dnes platí, opravdu fungují," řekl pro ŽivotvČesku.cz předseda Pirátů Ivan Bartoš (41) s tím, že v otázce podpory vládě směrem k prodloužení nouzového stavu je prioritní znát data, na základě nichž se dá vyhodnotit účinnost opatření.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (50) uvedl, že přísná opatření je třeba udržet minimálně do Velikonoc, a to včetně meziokresních uzávěr. Nouzový stav v Česku platí nepřetržitě od loňského 5. října, nově ho mohou při nižší síle epidemie vystřídat opatření podle pandemického zákona.

"Stěžejní je pro nás nyní zjistit, zda tvrdá opatření, která dnes platí, opravdu fungují. Minulý týden jsme ministra Jana Blatného vyzvali, aby vláda zveřejnila data, na základě kterých lze účinnost nařízení vyhodnotit. Ať již jde o opatření, která jsme prosadili my - testování ve firmách a krizovou nemocenskou. Nebo nařízení vlády typu nošení roušek v zástavbě, když v okolí nejsou žádní lidé. Ministr Jan Blatný slíbil, že v pondělí požadované údaje dodá. Tato data chceme vyhodnocovat, diskutovat o nich na koaliční radě i se zástupci vlády a až pak se rozhodneme, jak budeme hlasovat o prodloužení nouzového stavu," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz Ivan Bartoš.

Po říjnovém vyhlášení nouzového stavu poslanci několikrát žádost vlády o jeho prodloužení podpořili. Menšinová vláda se přitom opírala o podporu komunistů. Poslední návrh na prodloužení nouzového stavu do 16. března ale Sněmovna nepodpořila, když pro nehlasovali ani komunisté.

Počasí nám v posledních dnech ukazuje poslední záchvěvy zimy, která skončila se sobotním dnem 20. března, kdy nastalo astronomické jaro. V následujícím týdnu ale dojde k nečekaně výraznému nárůstu teplot, které se vyšplhají až téměř ke 20 stupňům Celsia. Konec března však bude připomínat spíše proměnlivý duben, který nás teprve čeká. "Bude hodně »aprílovo«. V ranních hodinách musíme počítat ojediněle s mlhami," vyjádřila se meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz.

Laboratoře v Česku v neděli potvrdily 976 případů koronaviru, nejméně od neděle 13. září. ...

"Klíčové je pro nás nyní dotáhnout testování ve firmách, očkování, strategii návratu žáků do škol či zvýšení ošetřovného a zlepšení kompenzací pro firmy, které nesmíme nechat padnout. Chceme diskutovat také například o Velikonocích, zda nepodpořit otevření farmářských trhů, prodeje velikonočního sortimentu či zrušení zákazu ježdění na chalupy," dodal pro ŽivotvČesku.cz předseda Pirátů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.