Vláda chce omezit nošení respirátorů. Odborníkům z toho vstávají vlasy hrůzou, říká Milan Kubek

Šéf ČLK Milan Kubek
Šéf ČLK Milan Kubek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 27. 5. 2021

V polovině června má vláda projednat letní režim opatření, do kterého spadá i nošení respirátorů a roušek. Ministerstvo zdravotnictví už v dřívějších vyjádřeních zmiňovalo, že povinnost je nosit by mohla zůstat platná jen v hromadné dopravě či zdravotnických zařízeních. Takový nápad se ale nelíbí odborníkům, kteří se obávají dopadů. "Nošení roušek ve vnitřních prostorách by mělo zůstat. Je to velice levné a jsme na to zvyklí," řekl pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek (53).

Už v polovině června, pokud se epidemická situace výrazně nezhorší, by mělo dojít k otevření vnitřních prostor restaurací. Souběžně s touto událostí vláda podle portálu iDnes.cz plánuje omezit nošení roušek a respirátorů. Ochrana úst a nosu by po vzoru loňského scénáře zůstala povinná jen v hromadné dopravě či zdravotnických zařízení. Takového kroku se ale odborníci obávají.

"To je jeden z nápadů, ze kterým odborníkům vstávají hrůzou vlasy na hlavě, protože nošení roušek ve vnitřních prostorách by mělo zůstat. Je to velice levné, jsme na to zvyklí a je rozhodně lepší mít možnost zajít si do kina nebo do obchodu s respirátorem, než tam nesmět chodit vůbec," řekl pro ŽivotvČesku.cz prezident lékařské komory Milan Kubek.

Plán vládního projednání letního režimu protiepidemických opatření vznikl ještě za bývalého ministra zdravotnictví Petra Arenbergera. Ten také oznámil, že jako potvrzení o bezinfekčnosti bude stačit doba tří týdnů po první dávce očkování proti covidu-19. Ani toto rozhodnutí se odborníkům nelíbí.

"Další takové podivné politické rozhodnutí je například to, že lidé tři týdny po první dávce očkování jsou arbitrárně považováni za bezpečné osoby. To znamená, že by neměli nikoho nakazit a neměli by se nakazit ani oni, což ovšem neodpovídá vědeckým poznatkům a je to zase proti názorům odborníků. Pokud se politická rozhodnutí ignorující doporučení odborníků budou množit, zvyšujeme riziko průšvihu, který si nikdo z nás nepřeje," dodal šéf ČLK Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.