Reklama:

Vláda chystá další opatření, nemocnice čeká kritický týden z hlediska potřeby lůžek na JIP

Bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný
Bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný
Foto: Profimedia.cz
Publikováno: 7. 3. 2021

Epidemie koronaviru v ČR nepolevuje a z hlediska potřeby lůžek na jednotkách intenzivní péče v nemocnicích bude podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) nejkritičtější příští týden. Důvodem je nedostatek zdravotníků. Vláda ke zmírnění šíření nemoci covid-19 připravuje povinnost testovat po zaměstnancích větších a středních firem a úřadů i pracovníky podniků do 50 lidí a malých úřadů. Všechny laboratoře pak budou muset posílat vzorky na koronavirus do Národní referenční laboratoře, soukromé laboratoře tuto povinnost zatím nemají.

Reklama:

Stát připravuje pro podnikatele kompenzační program COVID 21, který by měl být postaven na propadu jejich příjmů a měl by nahradit všechny současné programy COVID. Pro podniky, které na pomoc nedosáhnou, zvažuje ještě doplňkový záchytný program. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dnes také uvedla, že vláda o měsíc prodlouží termín pro podání daňového přiznání a bude řešit prodloužení nulové DPH u respirátorů o dva měsíce do června.

Ministryně věří, že navýšený schodek státního rozpočtu ve výši 500 miliard korun, který koncem února schválila Sněmovna, vydrží asi do poloviny roku. Ve druhém pololetí by se podle prognóz ministerstva financí měla ekonomika opět rozjet.

Reklama:

Proti vládním opatřením, mezi něž patří i povinnost mít na veřejnosti zakrytá ústa a nos, dnes demonstrovali lidé v Praze. Jejich protest na Václavském a Staroměstském náměstí neměl dlouhé trvání. Část účastníků se pak vydala na Petřín a zpět na Staroměstské náměstí, kde je policie vyzvala k rozchodu. Pokus několika desítek protestujících dostat se na Václavské náměstí překazili policejní těžkooděnci, zatarasili jim ulici Na Příkopě a postupně je propouštěli po prokázání totožnosti.

Policisté podle mluvčího Jana Daňka zajistili zhruba dvě desítky lidí kvůli přestupkům. Patřilo k nim omezení počtu účastníků demonstrací nejvýše na 100 lidí nebo zakrytí nosu a úst rouškou či respirátorem. Zadržen byl i poslanec Lubomír Volný (dříve SPD), který organizoval první z demonstrací.

Případů koronaviru v Česku neubývá. V sobotu jich přibylo 9066, což je třetí nejhorší sobotní přírůstek od začátku epidemie. Proti pátku bylo nových případů o 4000 méně, ale o 1200 více než před týdnem. Blatný dnes v pořadu Otázky Václava Moravce uvedl, že v průměru na polovině nákaz se podílí britská mutace čínského koronaviru, v některých okresech to byl až 80procentní podíl. Na včasné zachycení této mutace nebyl dostatek testů, připustil ministr.

Současně uvedl, že pokud by se vědělo již počátkem prosince o výskytu britské mutace v Česku, platila by v zemi přísnější opatření, než jaká byla před vánočními svátky. Podle Blatného se dokončuje systém, který by měl dříve odhalit výskyt mutací viru v ČR. "Záměrem je, aby všechny laboratoře, které jsou toho schopné, prováděly PCR screening, který upozorní na to, že se může jednat o danou mutaci viru," uvedl.

Blatný zároveň varoval před plošným používáním experimentálního léku ivermektin, který se zvažuje jako možný lék na covid-19 a který prosazuje premiér Andrej Babiš (ANO). Podle Blatného může být spojen s poškozením některých orgánů a je třeba s ním nakládat jako se zatím neschváleným lékem. Sám by si jej nevzal, řekl.

Podle části lékařských kruhů ivermektin, přípravek proti parazitům, pomáhá pacientům s koronavirem s těžším průběhem. Nemocnice u svaté Anny v Brně v uplynulém týdnu dostala 10.000 balení.

V souvislosti s eskalací epidemie se delší čas spekuluje o možném odchodu Blatného. Prezident Miloš Zeman ho nedávno označil za vyhořelého a doporučil mu odpočinek. Blatný dnes uvedl, že by rezignoval na svou funkci v případě, že by se poradní skupina s epidemiologem Petrem Smejkalem měla stát paralelním ministerstvem zdravotnictví při úřadu vlády. Věří však, že se to nestane a skupina mu bude spíše poskytovat nezávislá odborná stanoviska.

Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) v diskusním pořadu České televize dnes uvedl, že od přespříštího týdne by mohlo být povinné pro podniky do 50 pracovníků a malé úřady aspoň jednou týdně testovat zaměstnance. V uplynulých dnech testování povinně zahájily velké i střední firmy, od 10. března to bude platit i pro veřejné úřady s 50 a více pracovníky. Testování až 4,3 milionu pracovníků bude podle Havlíčka povinné minimálně do konce května, zřejmě však do letních prázdnin.

Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy je velkým problémem zdražování testů v posledních dnech. Stát na ně nyní přispívá 60 korunami za test, což je podle Prouzy asi 40 procent současné ceny. Pokud budou testy dál zdražovat, bude Prouza chtít po vládě navýšení příspěvku firmám. Havlíček si však myslí, že ceny testů budou s jejich přibývajícím množstvím klesat.

Například firmy v Moravskoslezském kraji nyní mají se zajištěním dostatečného množství testů problémy. "Sehnat je za přijatelnou cenu pod 90 korun a s dodáním v řádu jednotek dnů bylo v tomto týdnu i přes obrovské úsilí téměř nemožné," řekla ČTK Kateřina Nogolová, členka představenstva ostravské hutní společnosti Vítkovice Steel, která má zhruba 900 zaměstnanců.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: