Vláda dál nutí lidi k vakcinaci. Neočkovaní Češi nemohou normálně žít, vzkázal právník Ondřej Dostál

Právník Ondřej Dostál
Právník Ondřej Dostál
Foto: Se svolením Ondřeje Dostála
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 1. 2022

Vláda Petra Fialy (57) smetla ve středu ze stolu vyhlášku o povinném očkování pro lidi nad 60 let a pro některé profesní skupiny, kterou navrhla a prosadila předchozí vláda Andreje Babiše (67). Podle právníka Ondřeje Dostála (43) ale tlak na neočkované Čechy dál pokračuje. Expert na zdravotní právo pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že neočkovaní Češi se stále nemohou vrátit k normálnímu životu.

Z kroků nové vlády má Ondřej Dostál (Piráti) rozporuplné pocity. Ocenil, že vláda Petra Fialy ukončila dohady o povinném očkování profesních skupin a občanů nad 60 let, ale nelíbí se mu, že stát dál přes opatření a restrikce nutí lidi k vakcinaci.

"Jsem přesvědčen, že je konzistentní, aby vláda, která zrušila vyhlášku o povinném očkování, zrušila také opatření, která neformální cestou nutí lidi k tomu, aby se očkovali, protože jinak nemohou normálně žít. Tento způsob je také napaden u Nejvyššího správního soudu, protože to, co vydal Adam Vojtěch, nazýval to tehdy bavorským modelem, tak je svým způsobem totéž, co vydala nová vláda po skončení nouzového stavu. Jsem přesvědčen, že pokud ministr zdravotnictví a premiér řekli, že jsou proti povinnému očkování, tak je na místě tento přístup zrušit," uvedl pro ŽivotvČesku.cz muž, o kterém se po volbách jeden čas uvažovalo jako o kandidátovi na post ministra zdravotnictví.

Vláda na středečním jednání také upravila některé části návrhu pandemického zákona. Schválila, že platnost zákona nebude časově omezena, přičemž původní návrh ministerstva počítal s tím, že významná část zákona bude platit do 31. srpna 2023. Kabinet také do normy vrátil možnost, aby mimořádná opatření mohlo kromě ministerstva obrany vydávat i ministerstvo vnitra.

Podle Ondřeje Dostála nemají kroky vlády oporu ve vývoji epidemie. Expert na zdravotní právo upozornil, že dělení lidí na očkované a neočkované začíná postrádat medicínský smysl.

"Ukazuje se, že rozlišovat mezi lidmi očkovanými a neočkovanými, zejména když nemoc prodělali, postrádá důvod. Nová velká studie z USA ukázala, že při vlně delty prodělání nemoci chránilo lépe než očkování. Nevím, jak bude vláda postupovat, až přejde vlna omikronu, do hlavy vládě nikdo nevidí, hodnotím podle toho, co vidíme teď. Je vidět, že vláda zachovává model »očkování a prodělání«, který brání neočkovaným v běžném životě. Vláda některé kroky ještě zpřísnila, neočkovaným je například bráněno jít si zalyžovat. Nové opatření nutí provozovatele lyžařských areálů, aby důkladněji kontrolovali systém »očkování a prodělání«," dodal pro ŽivotvČesku.cz muž, který dlouhodobě bojuje za to, aby neočkovaná část populace měla stejná práva jako plně vakcinovaní lidé.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (61) deklaroval, že vláda bude čekat, jak se bude v Česku vyvíjet omikronová fáze epidemie. Podle toho chce navrhnout další kroky v boji s koronavirem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.