Reklama:

Vláda je podle Fialy připravená na všechny varianty rozhodnutí ÚS o penzích

Zleva Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Marian Jurečka.
Zleva Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala a Marian Jurečka.
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 1. 2024

Vláda je připravená na všechny varianty rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS) o návrhu na zrušení zkrácené valorizace penzí, řekl dnes serveru Deník.cz premiér Petr Fiala (ODS). Rozhodnutí o návrhu ANO, které soud vyhlásí 24. ledna, nechtěl předjímat. Věří však tomu, že argumenty kabinetu jsou silné.

Reklama:

Fiala odkázal na vyjádření ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) pro CNN Prima News, že by si vláda poradila, pokud by ÚS návrhu ANO vyhověl. "Dobrý hospodář musí počítat se všemi variantami, což pan ministr financí dělá," řekl dnes Deníku.cz Fiala.

Premiér je ale přesvědčený o tom, že argumenty, které kabinet předložil soudu i veřejnosti, jsou silné a přesvědčivé. "Nechci předjímat rozhodnutí soudu, ale stojím si za tím, že jsme jednali, jak jsme jednat měli, odpovědně z hlediska ČR a její budoucnosti," řekl. Argumenty jsou podle něj na straně vlády.

Reklama:

Návrh na zrušení zkrácené valorizace penzí podali poslanci ANO. Soud se jím zabýval minulý týden při veřejném jednání, prvním po pěti letech. Poslanci ANO se domnívají, že důchodci měli vzhledem k inflaci nárok na výraznější nárůst penzí. Vláda se ale rozhodla pro úspornější postup, poukazovala na dlouhodobé rozpočtové dopady.

Soud minulý týden vyslechl zástupce ANO i některé členy vlády, několik ekonomů, statistiků a státních úředníků. Dotazy soudců směřovaly nejčastěji k tomu, jaké informace a podklady o očekávané inflaci měla vláda od odborníků k dispozici během roku 2022, a zda tedy s předstihem věděla o nutnosti mimořádné valorizace penzí.

Růst cen v rozhodném období od července 2022 do ledna 2023 v domácnostech důchodců činil podle vyjádření vlády 11,5 procenta. Při použití standardního zákonného mechanismu, který se aktivuje při více než pětiprocentním růstu cen, by průměrný důchod vzrostl o 1770 korun, po novele to bylo 760 korun. Kdyby vláda nechala valorizaci podle standardního mechanismu, celkové rozpočtové náklady by v příštích dekádách mohly podle ministrů dosáhnout až 400 miliard korun.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: