Vláda oznámila celou řadu rozvolnění. Je to improvizace. Jsme nepoučitelní a zkazíme si léto, varuje Milan Kubek

Šéf ČLK Milan Kubek
Šéf ČLK Milan Kubek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 29. 4. 2021

Vláda při dnešní tiskové konferenci oznámila, že všechny maloobchodní prodejny budou smět otevřít definitivně od 10. května, téhož dne začne fungovat rotační výuka druhého stupně základních škol v celé ČR. Testování ve firmách, ale i na úřadech bude pokračovat ještě celý červen a žáci prvních stupňů a učitelé se budou od pondělí testovat jednou týdně. Vicepremiér Karel Havlíček také avizoval, že zahrádky restaurací se otevřou nejdříve 17. května. Podle prezidenta České lékařské komory nejde o uvážené kroky. "Je to jedna velká improvizace a obávám se, že jsme nepoučitelní a jsme schopní si zkazit i to léto," řekl Milan Kubek (53) pro ŽivotvČesku.cz.

Už 3. května budou znovuotevřeny služby, o týden později dojde k otevření všech obchodů a také se v systému rotační výuku vrátí do škol žáci 2. stupně základních škol. 17. května se pak pravděpodobně budou hosté moci vrátit na zahrádky restaurací. Vláda také oznámila, že žáci prvních stupňů a učitelé se budou od pondělí testovat jednou týdně. Podle Milana Kubka je toto jednání neuvážené.

"Není to rozumné. Zase se improvizuje. Byla tady jasná dohoda, že prioritou jsou školy a teď se otevírají jiné věci, pouštějí se fanoušci na fotbal a otevírají se obchody, navíc není zajištěno testování. Antigenní testy jsou neideální varianta a prováděny jednou týdně jsou prakticky nefunkční. Mělo by se testovat PCR testy, ty by se měly provádět jednou za týden, možná za 10 dní, byly by neinvazivní. Je to jedna velká improvizace a obávám se, že jsme nepoučitelní a jsme schopní si zkazit i to léto," řekl prezident České lékařské komory Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz.

Rozvolňování, ačkoliv často za podmínek negativních testů, očkování či prokázání protilátek proti koronaviru v krvi, postupuje poměrně svižným tempem. "To, že se bude příliš rychle rozvolňovat, nakonec ohrozí i tu školní docházku. Moje dcera je na gymnáziu a já bych radši, aby mohla jít do školy dřív, než já do hospody, když to takhle řeknu. Všichni mluví o prioritě školství a nakonec uvidíte, že se budou dříve otevírat hospody než školy," uvedl pro ŽivotvČesku.cz šéf ČLK, podle nějž probíhá uvolnění opatření v mnoha směrech najednou.

"Nemůže se otevřít všechno, vždy je něco za něco. Je jasné, že brždění epidemie začne zpomalovat a nevím, jestli budeme dobržďovat dostatečně rychle na to, abychom přes prázdniny mohli aspoň trochu normálně žít. Kdybychom na přelomu února a března zavřeli na dva týdny továrny, mohli jsme dnes být v jiné situaci, tady byla zvolena taktika, která stála více lidí život a ztráty na ekonomice jsou větší," popsal Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz, v čem vidí problém.

Opatření jsou v tuto chvíli ještě přísná, přesto je řada lidí, kteří už je ignorují. "Lidé ztrácí trpělivost a opatření víc a víc nedodržují. Kupříkladu jsou formálně zavřené zahrádky restaurací, ale v reálu je každý stánek otevřený a lidé se u něj shlukují a konzumují. Je to nepoučitelnost, o to déle se v tom budeme plácat," varoval pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.