Vláda řeší povinné respirátory. Kategorii FFP2 seženete i za 10 Kč v Lidlu, ale bude o ně tlačenice

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com

Epidemiologové i politici se shodují, že by povinné používání respirátorů kategorie FFP2 mohlo pomoci v boji s koronavirem. Tyto respirátory zatím nejsou povinné, pouze doporučované. Ministerstvo financí na tyto prostředky odpustí DPH a cena jde dolů. "Společnost Lidl bude jeden kus nabízet za necelých 10 korun," uvedl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí společnosti Tomáš Myler. Slevu potvrdily i další obchodní řetězce.

Vláda věří, že lepší dostupnost respirátorů kategorie FFP2 povede k tomu, že je lidé začnou více používat v MHD a jiných veřejných místech. V současné době jsou tyto respirátory povinné pro instruktory a žáky v autoškolách. Vláda již dlouho zvažuje, že by povinnost rozšířila, proti ale byla vysoká cena pomůcek. Od středy 3. února se na respirátory nebude vztahovat daň z přidané hodnoty (DPH). Zrušení 21procentní DPH na respirátory má podle vlády platit dva měsíce. Obchodní řetězce slíbily, že cena pomůcek půjde dolů.

Společnost Lidl se v souvislosti s doporučením používání respirátorů třídy FFP2 rozhodla snížit cenu nabízených respirátorů. Díky lepším obchodním podmínkám, které se podařilo společnosti Lidl vyjednat, bude pro zákazníky respirátor k dispozici za cenu necelých 10 Kč za kus. Tato cena současně reflektuje dočasné zrušení DPH, které již bylo Vládou ČR schváleno.

"Od středy 3. února bude cena balení bílých respirátorů po 3 ks stanovena na 29,90 Kč. Jeden respirátor tedy vyjde pod deset korun," uvedl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí společnosti Lidl Tomáš Myler. Společnost očekává, že o respirátory bude enormní zájem, proto bude omezen počet balení, které může jeden zákazník zakoupit.

"Cílem společnosti Lidl je nabídnou ochranné pomůcky za velmi dostupné ceny. Jsme také neustále v kontaktu s dodavatelem, abychom na případný nárůst poptávky mohli okamžitě reagovat a vyšší množství respirátorů tak neprodleně zajistit. Lze očekávat, že cena povede k silné poptávce, proto není možné zcela garantovat neustálou dostupnost tohoto zboží, a to i přes maximální spolupráci s dodavateli," dodal mluvčí Lidlu pro ŽivotvČesku.cz s tím, že je nutné předcházet tomu, aby se lidé o respirátory doslova rvali, jako se to dělo například na Slovensku.

Levnější respirátory budou nabízet i další obchodní řetězce. "Plně respektujeme rozhodnutí ministerstva financí ohledně prominutí DPH na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Od středy bude prodej těchto respirátorů ve všech našich obchodech bez DPH. Konečná prodejní cena bude tedy ponížena o částku DPH v plném rozsahu. Věříme, že nižší cena respirátorů přispěje k jejich lepší dostupnosti a zvýšené ochraně zákazníků," řekl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Tesca Václav Koukolíček.

Řetězec Globus, který prodává různé typy respirátorů, byl na zlevnění připraven už o den dříve. "Od středy budeme nabízet respirátory za nejnižší možnou cenu. Snížení původně mělo platit už od úterý, ovšem nemohli jsme škrtnou DPH už o den dříve. V tuto chvíli jsme zásobeni několika různými výrobci, včetně českých, a zajišťujeme další zásoby, abychom byli připraveni na zvýšený zájem našich zákazníků," uvedla pro ŽivotvČesku.cz mluvčí řetězce Globus Lutfia Volfová.

Slevy na respirátory plánují také Penny, Kaufland a Albert. "Už minulý týden jsme stáhly ceny na nákladové, prodáváme za to, za co nakoupíme. Od středy cenu ještě stáhneme o DPH. Nyní máme tři kusy respirátorů za necelých 31 korun, prodáváme i po dvou kusech. Zatím respirátor vychází na cca deset korun, ale od středy by měl být ještě levnější. Stáhli jsme také cenu ústenek, jedna vychází na cca 4 koruny. Zlevnili jsme také dezinfekce, aby ten základní balíček v boji s covidem vyšel co nejlevněji," řekl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Albertu Jiří Mareček.

Dny Jana Blatného (52) v pozici ministra zdravotnictví se krátí, premiér Andrej Babiš (66)...

Zástupci vlády minulý týden uvedli, že zvažují zavedení respirátorů kategorie FFP2 a vyšší po vzoru Německa či Rakouska v obchodech nebo veřejné dopravě. Respirátory jsou zatím jen doporučované. Laboratorní testy ukazují, že respirátor FFP2 dokáže zachytit až 95 procent částic aerosolu. Při běžném užívání hraje při ochraně dýchacích cest roli také kvalita utěsnění a práce s respirátorem při nasazování.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.