Vláda rozhodla o odložení roušek ve třídách. Výjimkou jsou tři kraje. Promluvil epidemiolog Petr Smejkal

Škola - Ilustrační snímek
Škola – Ilustrační snímek
Foto: Showpix
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 7. 6. 2021

Na pondělním jednání vlády padlo rozhodnutí o tom, že školáci i učitelé už nebudou muset nosit ve třídách ochranu dýchacích cest, tedy roušky. Výjimkou jsou pouze tři kraje - Liberecký, Zlínský a Jihočeský kraj. Stále však zůstávají platná určitá pravidla. Podle renomovaného epidemiologa Petra Smejkala (48) jde v případě dodržení několika podmínek o bezpečný krok. "Pokud tyto kraje mají incidenci pod 25 potvrzených případů na 100 tisíc obyvatel za 14 dní, pak je to v souladu s doporučením MeSES," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Již dlouhou dobu se snášela kritika na vládu za to, že děti musí ve školních prostorách nosit roušky, které jsou nepohodlné a mnozí rodiče s tím zásadně nesouhlasili. Vzhledem k příznivému epidemickému vývoji se vláda během pondělního jednání domluvila na tom, že od úterý 8. června 2021 už děti nebudou povinné nosit ve třídě roušky. Nadále však platí, že se roušky musí ve škole nosit ve společných prostorách - například v šatnách nebo jídelnách a také během přestávky.

Odložení roušek se nebude týkat plošně všech krajů, protože výjimkou budou tři kraje - Liberecký, Zlínský a Jihočeský kraj. Důvod je zřejmý - jsou jedinými, kde se tzv. incidenční číslo (tedy počet nakažených za uplynulý týden v přepočtu na 100.000 obyvatel) pohybuje nad hodnotou 30. Na svém Twitteru napsal vyjádření také ministr školství Robert Plaga (42), který informaci potvrdil.

Pro ŽivotvČesku.cz se k rozhodnutí vlády týkající se odložení roušek dětí a učitelů ve školách vyjádřil Petr Smejkal, hlavní epidemiolog pražského Institutu IKEM a také člen Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES). "Pokud tyto kraje mají incidenci pod 25 potvrzených případů na 100 tisíc obyvatel za 14 dní, pak je to v souladu s doporučením MeSES," uvedl k verdiktu, na kterém se shodla v pondělí v podvečer vláda.

Před samotným jednáním ministr vnitra Jan Hamáček představil to, že ČSSD bude prosazovat zrušení povinnosti nosit ochranu dýchacích cest během výuky celkem v osmi krajích, u kterých je evidováno nejnižší incidenční číslo. Staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34), který se před krátkou dobou vrátil do vedení resortu, již v minulosti hovořil o tom, že roušky ve školách by měly zůstat až do konce školního roku. Nicméně jeho vize neuspěla.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.