Vláda rozhodla. Od 12:00 se zcela uvolní cestování mezi Českem, Rakouskem, Německem a Maďarskem

Vláda rozhodla o volném pohybu mezi sousedními zeměmi.
Vláda rozhodla o volném pohybu mezi sousedními zeměmi.
Foto: reprofoto ČT24
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 6. 2020

Premiér Andrej Babiš svolal na pátek na 7:00 hodin mimořádné jednání vlády kvůli kompletnímu rozvolnění opatření na hranicích se sousedními státy.

Od pátečních 12:00 hodin se zcela uvolní cestování mezi Českem, Rakouskem, Německem a Maďarskem. Po konzultacích s danými zeměmi o tom rozhodla vláda. Premiér Babiš mimořádné jednání vládního kabinetu avizoval už ve čtvrtek odpoledne.

"Češi se mohou z Německa vracet bez povinnosti testu na koronavirus. Na německé straně dále trvají stávající podmínky," uvedl po vládním jednání ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Omezení pro cesty na Slovensko byla zrušena od čtvrtka. Vlády hranice uzavřely v březnu kvůli šíření koronaviru nového typu. Z okolních zemí zatím zvláštní režim zachovává Polsko.

Dosud čeští občané mohli bez povinnosti předkládat negativní test na koronavirus navštívit Slovensko, Rakousko a Maďarsko, museli se ale do 48 hodin vrátit zpět.

O rozvolnění s rozhodnutím vlády současně informoval premiér Andrej Babiš na svém Twitteru. "Vláda právě rozhodla o tom, že dnes ve 12 hodin otvíráme hranice s Rakouskem, Německem a i s Maďarskem, i když s ním přímo nesousedíme. Při cestě do těchto zemí a zpět už nepožadujeme od našich občanů žádný test ani karanténu. Omezení cest na Slovensko jsme zrušili už ve čtvrtek," uvedl.

Česko původně plánovalo uvolnit cestování od 15. června.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.