Reklama:

Vláda schválila nákup 24 amerických letounů F-35: Pro a proti okomentoval Andor Šándor

Bezpečnostní expert a politický glosátor Andor Šándor
Bezpečnostní expert a politický glosátor Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 9. 2023

Komentář: Vláda dnes schválila nákup 24 amerických letounů F-35, celkem vynaloží 150 miliard korun. Částka podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) obsahuje i veškeré výdaje na přípravu provozu v Česku, řekla dnes na tiskové konferenci. První budou hotovy v roce 2029, všech 24 strojů bude v ČR do roku 2035. Americké bojové letouny nahradí 14 pronajatých stíhaček JAS-39 Gripen a do budoucna i 24 letounů L-159. Půjde nejspíš o nejdražší armádní nákup moderní historie, dosud jím byl nákup švédských pásových bojových vozidel pěchoty CV90 za zhruba 60 miliard korun. Nákup strojů - tedy pro a proti - pro ŽivotvČesku.cz okomentoval generál ve výslužbě a bezpečnostní expert Andor Šándor.

Reklama:

Za letouny, související vybavení, výcvik, munici či simulátory Česko zaplatí 106 miliard korun, částka bude postupně hrazena do roku 2034. Dalších 44 miliard korun půjde podle Černochové zejména na infrastrukturu, na palivo, přípravu personálu a odvod DPH.

Částka 150 miliard korun pak podle ní zahrnuje veškeré náklady, a ačkoli jde v součtu o vysokou částku, v průměru bude podle ní činit necelých 7,3 procenta plánovaných ročních výdajů na obranu.

Reklama:

"Začněme tím, že F-35 je nejlepší letadlo svého druhu, které se vyrábí. Má ho řada zemí, nejen země NATO, ale i třeba Švýcarsko, které ovšem uvažuje o referendu, zda stroj používat, protože provoz je velmi nákladný," začal Andor Šándor ve svém komentáři pro ŽivotvČesku.cz.

Součástí nákupu má být podle ministryně také podíl českého průmyslu, podle ní je připravených 14 projektů průmyslové spolupráce pro české firmy včetně možnosti zapojení přímo do globálního dodavatelského řetězce. Česko je podle ní jednou z mála zemí, které si už při jednání o nákupu letounů takovou spolupráci vyjednaly.

Po roce 2034 budou podle Černochové náklady na provoz zhruba tři procenta z obranných výdajů, tedy zhruba 4,9 miliardy korun ročně včetně výdajů na palivo a munici. Z hlediska celkového životního cyklu, tedy až do roku 2069, tak podle ní vyjde pořízení a následný provoz letounů F-35 na 700 korun ročně na jednoho obyvatele ČR.

"Povídačky o tom, že stroje budou sloužit do roku 2069, mi přijdou opravdu úsměvné, protože my pořádně nevíme, co bude příští rok, tedy v roce 2024, natož to, zda v roce 2069 budou ještě sloužit, o to více v době rozvoje umělé inteligence," zdůraznil generál ve výslužbě pro ŽivotvČesku.cz.

"Odhadnout náklady mi přijde další úsměvná věc. Pořizovací cena plus balíček na infrastrukturu, na palivo, přípravu personálu a odvod DPH se spočítat dá, kdo ale ví, kolik bude stát barel ropy v roce 2035, nikdo. My nevíme, kolik bude stát barel ropy v dalším roce, takže přepočty na to, že to bude 700 korun na občana v dlouhodobém spektru výpočtu, to mi přijde celkem až urážlivé," doplnil dále Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz.

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) je nákup efektivním řešením, protože přínos schopností tohoto systému za dobu jeho životnosti je v porovnání s penězi, které Česko zaplatí, výrazně vyšší než při pořízení jiného typu letounu.

Výrobce podle náčelníka generálního štábu Karla Řehky deklaruje podporu letounů v životním cyklu až do roku 2082. "Letoun dokáže plnit širší spektrum úkolů, než jsme toho byli schopni doteď. Každý jeden letoun nabízí větší variabilitu, tím pádem dochází k úspoře toho, že na stejný typ úkolů můžeme využít méně letadel a provozu," uvedl Řehka. Letouny F-35 podle něj nenahrazují jen 14 gripenů, ale do budoucna i 24 letounů L-159. "Snižujeme počet typů letecké techniky, čímž dochází k efektivitě a úspoře," doplnil Řehka.

Vyjednáváním nákupu 24 amerických letounů pověřila česká vláda Černochovou loni v červenci na základě vojenského doporučení. Podle toho mohou požadavky kladené na české letectvo po roce 2040 splnit pouze stroje páté generace, které vystřídají nyní používané švédské gripeny. Jediným zástupcem letounů páté generace je v současné době právě F-35.

"F-35 je skvělý systém. Aby se mohl plnohodnotně rozvinout, tak je potřeba, aby zbytek armády byl na to připraven. Pokud bychom si řekli, že nyní máme stroje F-35 a zbytek pozemní armády ve stávajícím stavu, tak bych to asi srovnal tak, že máte mercedes a vedle něj trabant, kdy bych tvrdil, že spolu na silnici dokáží technologicky »komunikovat«. Nehoruji proti zavedení letounů F-35, ale to v případě, že se budeme technologicky a v rámci operačního nasazení armády v různých druzích bojové činnosti blížit k jeho plnohodnotnému využití. Je vidět, že politici rádi přijali doporučení armády, proto vláda rozhodla, jak rozhodla, a doufejme, že za nějakých patnáct let nepovedeme debatu o tom, zda provoz není příliš drahý na potřeby, které máme a které očekáváme. Švýcarsko je bohatší země, než jsme my, a tyto debaty vede," dodal pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: