Vláda slibovala PCR testy zdarma. Málokde je ale dělají. Velké odběrové firmy jsou zmlsané, říká profesor z UK
Zdravotní pojišťovny zvýší platbu za PCR testy bez žádanky od lékaře na 614 korun. Na Twitteru to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34). Na dva PCR testy měsíčně ze zdravotního pojištění bez žádanky mají lidé nárok od úterý. Úhrada pojišťoven za toto vyšetření byla tedy od úterý stanovena na 350 korun. Některá místa kvůli tomu službu nenabízela, podle nich by platba sotva pokryla náklady. Lidé o službu měli zájem a na nedostupnost testu si na některých místech stěžovali. Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra (63) jsou velké odběrové firmy zmlsané, uvedl pro ŽivotvČesku.cz.
"Hrazené preventivní PCR testy musí být pro občany dostupné. Domluvil jsem se s pojišťovnami, že ještě dnes zvýší úhradu odběrovým místům na 614 Kč," napsal Vojtěch. Úhrada tak bude stejná jako za PCR testy nařízené lékařem či hygienikem.
Vláda Andreje Babiše sice slíbila od 1. června bezplatné testování i metodou PCR a lidé mají mít nárok na dva PCR testy a čtyři antigenní testy za měsíc. Od prvního dne, kdy měl ale nový systém fungovat, se lidé na řadě testovacích míst PCR testů zdarma nedočkali.
"Velké odběrové firmy jsou zmlsané, protože se jim donedávna platilo za test asi 10x víc, než činí skutečné náklady. V současnosti je řada komerčních firem schopná se ziskem provádět jeden nepoolovaný PCR test za 300 korun a jsou takové, které to zvládnou i pod 200 korun. Co vím, tak rekord je dnes 167 korun za plnohodnotný test pro školy. Přesto se velkým hráčům podařilo během pár dnů přinutit ministra Adama Vojtěcha, aby zvednul úhrady z rozumných 350 korun na už velmi nerozumných 614 korun za test. A stále jim to není dost. Základním problémem je uměle udržovaný monopol poskytovatelů lékařských diagnostických testů. Stačilo by vyjmout preventivní PCR testování ze seznamu zdravotních úkonů a do týdne, maximálně dvou, by testovací kapacity stouply oproti dnešku na minimálně desetinásobek a cena za nepoolovaný test by klesla pod 200 korun," uvedl pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog Jaroslav Flegr.
Pojišťovny do konce května hradily odběrovým místům za PCR test asi 1131 korun. V minulých dnech se s ministerstvem zdravotnictví domluvily, že za test se žádankou od lékaře budou poskytovatelům platit 614 korun. Za test, na který lidé přijdou bez žádanky a který má sloužit k preventivnímu testování, například kvůli cestování, plánovaly platit 350 korun.
Vojtěch také uvedl, že pojišťovny budou během června definovat pravidla pro takzvané poolování, kdy se testuje metodou PCR několik vzorků najednou, a je tak možné snížit cenu tohoto testu. Měly by tak podle ministra vzniknout dostatečné kapacity pro hrazené testování po celé ČR.
"Poolování by mělo význam v současnosti, kdy je výskyt pozitivních případů malý. Ale musí se provádět s rozmyslem. Už když poolujeme šest vzorků, klesá nám citlivost PCR testu zhruba na úroveň běžného antigenního testu. Ano, existují i metody poolování, které umožňují analyzovat najednou desítky vzorků. Ty však vyžadují před vlastní PCR směsný vzorek koncentrovat. To je relativně pracná a drahá metoda, kterou nejde automatizovat, a kterou běžné laboratoře téměř jistě provádět nebudou," upozornil profesor Jaroslav Flegr, který prý svou první PCR reakci provedl v Praze už v roce 1988.
Některá odběrová místa PCR testování bez žádanky hrazené z veřejného zdravotnictví stále nenabízí, i když na to mají lidé od úterý nárok. Stěžovala si také na to, že jim chybí plnohodnotná metodika a nevědí, zda mají testovat každý vzorek zvlášť, nebo mohou použít právě poolování.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.