Vladimir Putin varoval před snížením kapacity Nord Streamu 1. Poradce premiéra Petra Fialy promluvil o dopadech, pokud by ČR skončila bez plynu

Štěpán Křeček
Štěpán Křeček
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 7. 2022

Ruský prezident Vladimir Putin (69) v úterý prohlásil, že ruská státní plynárenská společnost Gazprom je připravena dostát svým závazkům ve vývozu plynu. Informovaly o tom agentury AFP a Reuters. Šéf Kremlu zároveň varoval, že kapacita plynovodu Nord Stream 1 by se mohla dále snížit kvůli pomalému postupu při údržbě zařízení, píše Reuters. Pro ŽivotvČesku.cz nastínil několik scénářů ohledně výpadku či úplného zastavení dodávek plynu do ČR ekonom a poradce premiéra Štěpán Křeček.

Před novináři po své návštěvě Teheránu šéf Kremlu podle ní rovněž uvedl, že Gazprom nenese vinu za snížení tranzitní kapacity plynu. Západní země se snaží svalit vinu za své chyby v energetické politice na Rusko, zejména na Gazprom, prohlásil podle agentury TASS. "Gazprom vždy plnil, plní a hodlá plnit všechny své závazky," uvedl Putin.

Gazprom, který vývoz plynu potrubím z Ruska zajišťuje, v posledních týdnech snížil dodávky přes plynovod Nord Stream 1 o zhruba 60 procent, svůj krok zdůvodňuje technickými problémy, respektive opožděným návratem kompresorové turbíny ze servisu, který v Kanadě prováděla německá společnost Siemens Energy.

"V zásadě existují tři možnosti: Nord Stream 1 bude buď standardně spuštěn, nebo bude spuštěn s omezeními a odklady, nebo již spuštěn nebude. Za nejpravděpodobnější považuji, že bude spuštěn s komplikacemi, aby se na komoditním trhu vytvořilo napětí a vzrostly ceny. To by Rusku přinášelo dodatečné zisky. O vytváření napětí se Rusko snažilo již v minulosti, kdy některé země odstřihlo od dodávek. Pak je ještě varianta, kdy by se plynovod Nord Stream 1 nespustil vůbec a dodávky by byly možné jen přes plynovod Nord Stream 2, tím by Rusko zatlačilo Němce do nepříjemné pozice," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Štěpán Křeček.

Zdržení zapříčinily sankce, které západní země uvalily na Rusko za jeho invazi na Ukrajinu. Kanada uvedla, že v neděli odeslala po opravě turbínu do Německa. V úterý Putin uvedl, že Gazprom dosud neobdržel »oficiální dokumenty« k dovozu turbíny z Kanady.

Evropská komise (EK) neočekává, že plynovod Nord Stream 1 bude po plánovaném čtvrtečním ukončení údržby znovu spuštěn, řekl novinářům v úterý eurokomisař pro rozpočet Johannes Hahn. Jeho komentář přišel poté, co agentura Reuters informovala, že ruská plynárenská společnost Gazprom nejméně jednomu významnému zákazníkovi v Evropě sdělila, že kvůli mimořádným okolnostem nemůže zaručit dodávky plynu. To zvýšilo v Evropě obavy, že provozovatel plynovodu po pravidelné údržbě možná přepravu suroviny už neobnoví.

"Existuje analýza IMF, která ukazuje, jak závažný problémem by bylo, kdyby došlo k zastavení dodávek plynu do ČR. Podle ní by došlo k propadu HDP o 4,1 procenta. Dopad na naši ekonomiku by byl druhý největší po Maďarsku, což by způsobilo závažné hospodářské škody a vedlo by to k zastavení energeticky náročné výroby," upozornil pro ŽivotvČesku.cz ekonom Štěpán Křeček.

Nord Stream 1 vede po dně Baltského moře z Ruska do Německa a je hlavní trasou pro dodávky ruského zemního plynu do EU.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.