Vládní poslanci chystají na Zemana vyšetřovací komisi. Asi zkritizují, že jsem jmenoval Fialu, rýpnul si exprezident

Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 13. 9. 2023

Poslanci pětikoalice už nějaký čas usilují o vznik sněmovní vyšetřovací komise, která by se věnovala desetiletému mandátu prezidenta Miloše Zemana. Nyní to vypadá, že snaha bude mít úspěch, měl by být dostatek hlasů pro zřízení komise. Bývalý prezident pro ŽivotvČesku.cz ironicky poznamenal, že by se poslanci měli zabývat tím, že jmenoval Petra Fialu premiérem.

"Očekávám, že vyšetřovací komise se možná postaví kriticky vůči tomu, že jsem jmenoval Fialovu vládu poté, co Andrej Babiš odmítl být pověřen funkcí premiéra," řekl Miloš Zeman v pravidelné středeční Otázce pro Miloše Zemana s tím, že celou věc bere s úsměvem.

Velmi vážně ale přistupují ke zřízení zemanovské komise vládní poslanci. Jak informoval portál Seznam Zprávy, lidovecký poslanec Šimon Heller, jakýsi »motor« vzniku vyšetřovacího výboru, narážel dlouhou dobu na skepticismus v řadách zákonodárců ODS. To se mělo změnit a právě podle Seznam Zpráv existuje dohoda pětikoalice, že návrh projde. Mohlo by se tak stát už ve čtvrtek.

Heller by se rád věnoval Zemanově roli v kauze Vrbětice, kdy za výbuchy stojí agenti ruské tajné služby GRU, a kolem kauzy Novičok, kdy zazněly z úst tehdejšího prezidenta pochybnosti. Lidovecký poslanec by rád zmapoval, co se na Hradě za Zemanovy éry odehrávalo. Snaha tedy evidentně míří k údajnému ruskému vlivu v době Zemanova prezidentského mandátu.

Právě vyšetřování ruského vlivu už proběhlo ve spojeneckých USA, týkalo se Donalda Trumpa. Po počátečních bombastických prohlášeních a velkém vzrušení v médiích přišla studená sprcha. Vyšetřovatelé nezjistili, že by Trump či jakýkoli jiný Američan s Moskvou záměrně spolupracoval. Americký prokurátor John Durham navíc uvedl, že FBI neměla pro prověření prezidentské kampaně Donalda Trumpa »skutečné důkazy« a příliš se spoléhala na tipy, které jí poskytli Trumpovi političtí oponenti, jak v květnu informovala Česká televize.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.