Vlastimil Válek o neočkovaných starších 60 let: Do obchodů jen ve vymezeném čase a stopka s prací. Promluvil imunolog

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 29. 10. 2021

Vlastimil Válek (61) je jedním z nejžhavějších kandidátů na post ministra zdravotnictví. Aktuální opatření podle něj nezabrání dalšímu zhoršování epidemické situace, jedno z možných řešení vidí v razantním zpřísnění opatření pro neočkované ve věkové kategorii 60+. Tito lidé by podle něj například mohli na nákup jen ve vymezeném čase a ti, kteří chodí do práce, by do ní museli přestat chodit. "Je to jedna z metod, jak přimět lidi, na kterých nejvíc záleží, se očkovat. Je to dobrý nápad," zhodnotil vizi Válka pro ŽivotvČesku.cz imunolog Václav Hořejší.

V podcastu PoliTalk promluvil Vlastimil Válek o možném zpřísnění opatření pro neočkované v kategorii 60+, na stanovisko odborníků v této věci teprve čeká. "Slovo lockdown bych nepoužil. Jedna z možností by pravděpodobně byla jim vytvořit časy, kdy mohou chodit nakupovat, a ti, co chodí do práce, by tam asi museli přestat chodit, a být v nějaké domácí karanténě. Teď spekuluji," řekl horký kandidát na post ministra zdravotnictví.

"Těch opatření je celá řada. Postup bude jiný v malé obci, kde jsou samoty. Nemůžete udělat jeden krok, který bude plošně fungovat," vysvětlil Válek v podcastu PoliTalk, jak svá slova myslel. Imunolog Václav Hořejší považuje takové vyjádření za odvážné, řešení pak vnímá jako nápad, který by se účinkem neminul.

"Docela ho obdivuju, že si něco takového troufá říct, protože to je docela nepopulární. Ale je to jedna z metod, jak přimět lidi, na kterých nejvíc záleží, se očkovat. To jsou ti, kteří plní nemocnice. Kdyby celá tahle skupina byla naočkovaná, tak by ta čísla hospitalizovaných nejméně pětinásobně poklesla, takže je to dobrý nápad," okomentoval Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz slova Vlastimila Válka.

Podle platných opatření smějí lidé navštěvovat například hospody a restaurace pouze za předpokladu, že se prokážou očkovacím průkazem, potvrzením, že nemoc v posledních 180 dnech prodělali či negativním PCR nebo antigenním testem. Možnost návštěvy těchto zařízení s negativním testem by bylo v případě zpřísnění opatření pro neočkované v kategorii 60+ podle něj vhodné zakázat.

"Je důležité, aby se ti lidé pokud možno co nejméně stýkali s jinými lidmi, aby se sami nenakazili, případně to neroznášeli. Mohla by se pro ně zrušit možnost chodit do restaurací s negativním testem a mohli by tam chodit jen očkovaní nebo ti, kteří nemoc prodělali," dodal pro ŽivotvČesku.cz imunolog Hořejší, který nápad kvituje.

Ve čtvrtek koalice SPOLU představila tým odborníků, který by měl pomoci v boji proti epidemii nemoci covid-19. V jeho čele je vakcinolog Roman Chlíbek a právě na vyjádření tohoto týmu nyní Válek čeká. Opatření by podle něj měli navrhovat právě odborníci.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.