Vlna inflace válcuje peněženky Čechů. Ekonom Petr Studnička odhadl, jak to bude v dalších týdnech s cenami základních potravin
Česká republika se potýká s nepříjemnou vlnou zdražování. Jejím hnacím motorem je inflace, která v lednu meziročně stoupla na 9,9 procenta, a to z prosincových 6,6 procenta. Zdražuje se prakticky všechno, na co se člověk podívá, a že by si v dohledné době peněženky Čechů odpočinuly, se nedá očekávat. Ekonom Petr Studnička pro ŽivotvČesku.cz nastínil, jaký je výhled růstu cen základních potravin, u nichž zatím cenový šok nehrozí. Horší to pak podle jeho slov bude s energiemi.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v lednu o 4,4 %, což bylo nejvíce od ledna 1993. Z potravin nejvýrazněji zrychlil růst ceny především polotučného trvanlivého mléka a došlo i na brambory, obojí shodně o 16 procent, cukr pak dokonce o 21,1 procenta. Ani ovoce a zeleninu současný nárůst nešetřil - ovoce zdražilo o 7,4 procenta, zelenina o 4,3 procenta.
"V současnosti je to z obecného hlediska tak, že platí sezónní výkyvy, a je předpoklad, že s největší pravděpodobností do března půjdou ceny ještě nahoru i u základních potravin. Lze ale očekávat, že od druhého kvartálu dojde k postupnému snížení, i když se inflace jako průměr bude pohybovat mezi 5 až 6 procenty. U těch základních potravin se dá odhadovat, že k nějakému mírnému snížení dojde, ale půjde o jednotky procent, protože se do toho projevuje cena energií, dále ceny pohonných hmot, kdy jsme sice viděli, že dočasně klesaly, ale teď znovu narůstají. A pak cena práce. To jsou tři faktory, u kterých snížení cen letos nelze čekat," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz oslovený ekonom Petr Studnička. "Neočekává se tedy něco, co jsme zažívali před čtyřmi, pěti lety, kdy máslo stálo 85 korun. Takový cenový šok se u základních potravin zatím skutečně nepředpokládá," dodal Studnička.
Lednová inflace 9,9 procenta nezaskočila jen spotřebitele, ale předčila i očekávání České národní banky, jež ji odhadovala na 9,4 procenta. "Spotřebitelské ceny vzrostly oproti loňskému lednu o téměř 10 procent. Je to nejvíce od července 1998, kdy meziroční růst cen dosáhl hodnoty 10,4 procenta. Největší vliv na výši lednového meziročního indexu měly ceny bydlení, pohonných hmot a potravin," uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen Českého statistického úřadu.
Ekonomové odhadují, že inflace se bude držet kolem hranice deseti procent ještě několik měsíců. Teprve od poloviny roku začne výrazněji polevovat.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.