Vlna super tropických veder končí. Utnou ji ojediněle i silné bouřky, o víkendu teploty prudce klesnou

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 8. 2022

Česko za sebou má ojediněle tropickou noc, kdy teploty neklesly pod 20 °C. To odpovídá i středečnímu charakteru počasí, kdy nepřijdou srážky, zato teploty vystoupají nad tropických 30 stupňů. Už ve čtvrtek večer ale přijde zlom. "Konec týdne přinese ochlazení a také na většinu území tolik potřebný déšť. Ojediněle se budou vyskytovat také bouřky," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Nad Českem se drží teplý vzduch. Padat budou i teplotní rekordy, mnoho jich ale nebude, neboť jejich laťka je vysoko. Ten z pražského Klementina je hodně starý, z roku 1892, tehdy tam naměřili 35,9 °C. Bude jasno nebo skoro jasno. Délka slunečního svitu se bude pohybovat až na 14 hodinách. Až později večer bude na západě území docházet k přibývání oblačnosti.

"Středa bude jediným pracovním dnem beze srážek a čeká nás pořádné teplo. Na většině území teploty vystoupí přes 30 °C. Odpolední teploty budou také vysoko, od 30 až 34 °C. Pozor, to už jsou teploty zátěžové pro náš organismus. Teplo bude i na horách, teplota v 1000 m se bude pohybovat kolem 25 °C," uvedla pro ŽivotvČesku.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Také noc na čtvrtek bude ve znamení vysokých teplot. Od západu už ale bude postupně nad ránem docházet k přibývání oblačnosti na oblačno, jinak bude jasno až skoro jasno. Ranní pocitové teploty se budou pohybovat mezi 21 až 16 °C. Tímto dnem se také rozloučíme s aktuální vlnou tropů a přijde v podstatě vymodlený déšť.

"Ve čtvrtek bude vlna veder vrcholit. Ve východní polovině území se teplota zastaví až na 35 °C. Teplé jižní proudění ale ukončí přechod studené fronty, která sem postoupí od západu. V Čechách bude polojasno až oblačno, zpočátku dne ojediněle přeháňky nebo bouřky. Postupně bude docházet k dalšímu přibývání oblačnosti a místy déšť nebo přeháňky a bouřky," upřesnila Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz, jak bude ve čtvrtek. Upřesnila také, jaké bouřky hrozí.

Bouřky budou ojediněle i silné, tedy doprovázené nebezpečnými jevy - krupobitím, přívalovým deštěm a silným větrem. Na Moravě a ve Slezsku bude polojasno nebo skoro jasno a oblačnost a srážky tak budou přibývat až večer. Odpolední teploty budou vysoké, od 30 až 35 °C. Konec týdne přinese ochlazení a také na většinu území tolik potřebný déšť.

V pátek bude zataženo až oblačno, postupně na většině území déšť, přeháňky nebo bouřky. Bouřky mohou být ojediněle silné. Ranní teploty 21 až 17 °C. Denní teploty 22 až 26 °C, na východě území až 30 °C.

V sobotu bude oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky, ojediněle i bouřky. Odpoledne ustávání srážek. Ranní teploty 16 až 12 °C. Denní teploty 21 až 25 °C. Větrno.

V neděli bude polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky. Ranní teploty 16 až 12 °C. Denní teploty 21 až 25 °C.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.