Vojta Kotek v roli predátora: Popsal, jaké pro něj bylo vžít se do kůže člověka, který se vědomě dopouští sexuálního násilí

Vojta Kotek
Vojta Kotek
Foto: Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 11. 1. 2022

Herce Vojtu Kotka (34) znají diváci především jako představitele sympaťáků a klaďasů. Již za pár dnů jej ale budou moci poznat také z jiné stránky. Zhostil se totiž hlavní záporné role v kriminální minisérii s prostým názvem Guru. Jak sám charismatický umělec přiznává, role sexuálního predátora využívajícího své postavení k tomu, aby do svých spárů polapil bezbranné ženy, byla velkou výzvou. "Napřed jsem říkal, že by to měl asi hrát někdo úplně jiný," přiznal v úvodu pro ŽivotvČesku.cz.

Třídílná minisérie Guru bude mít na internetové televizi Voyo premiéru 14. ledna. Vypráví příběh »chlípníka« Marka, který vede kurzy tantrické jógy pro ženy. Toho však zneužívá k tomu, aby se svými svěřenkyněmi manipuloval a přiměl je k nevyžádanému sexuálnímu kontaktu. A právě v roli tohoto zvrhlíka uvidí diváci herce a režiséra Vojtu Kotka. Jeho protějškem bude herečka Anna Fialová (26), která se stane obětí nestoudného jogína. Pro redakci ŽivotvČesku.cz popsal nadaný herec, jaké pro něj bylo, stát se součástí takového projektu.

"Guru je moje první výrazně záporná postava, a tak to byla velká výzva, zvlášť když i diváci mě znají spíš jako představitele kladných postav. Musím ale říct, že když jsem byl poprvé na kamerových zkouškách, hned jsem říkal, že by to asi měl hrát někdo úplně jiný, než já," svěřil pro ŽivotvČesku.cz Vojta Kotek s tím, že vžít se do kůže člověka, který se vědomě dopouští sexuálního násilí, nebylo pro něj vůbec jednoduché.

"Byl jsem i rád, že se ode mně postava Marka vzhledově liší. Dostal jsem například kontaktní čočky, což je sice otrava pro člověka, který je není zvyklý nosit běžně, ale na druhou stranu to umožňuje, aby si člověk mohl udělat určitou hranici mezi sebou a postavou, a lépe prožít ten moment, kdy člověk do role vstoupí," vysvětlil oblíbený herec pro ŽivotvČesku.cz, že se z psychického hlediska nejedná o zcela jednoduchou záležitost ani pro zkušeného herce.

Filmová minisérie je inspirovaná skutečným případem, na který poprvé upozornil v roce 2011 časopis Reflex. Týká se muže jménem Jaroslav Dobeš (51), přezdívaného »Guru Jára« nebo také »Óm Nadsamec«, který pohlavně zneužíval své žákyně během rituálu takzvaného odháčkování v kurzech tantrické jógy.

Policie nechvalně známého sexuálního manipulátora několik let sledovala, než byl v roce 2015 zadržen na Filipínách, kde se od té doby nachází ve vazbě. V Česku byl ve své nepřítomnosti nepravomocně odsouzen na 7,5 let vězení a momentálně by se stále mělo jednat o jeho vydání do vlasti, stejně jako v případě jeho spolupracovnice Barbory Pláškové, která se na jeho zločinech podílela.

Vzhledem k tomu, že se série dotýká opravdu vážných témat, je samozřejmé, že se na něj herci opravdu důkladně připravovali. Měli tak například možnost prostudovat si policejní spisy z vyšetřování skutečných případů, které pro scénáristy posloužily jako inspirace. "Měli jsme také lektorku, kolegyni, která se v tomto prostředí tantry skutečně pohybuje, a překvapilo mě, když říkala, že situace, kdy skutečně dojde k nějakému zneužití moci vedoucích různých kurzů, nejsou bohužel tak ojedinělé, jak by si člověk asi představoval a přál," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz Vojta Kotek a dodal, že mnohé detaily ho opravdu nepříjemně překvapily.

Podle svých slov je ale přesvědčený, že i když se jedná o náročné téma, je potřeba jej do veřejného prostoru přinášet. "Doufáme, že i tato série pomůže k tomu, aby se oběti podobných činů odhodlaly pachatele nahlásit a domoci se spravedlnosti. Určitě to pro ně není jednoduché, a tak je potřeba o tom hlavně mluvit," uvedl pro ŽivotvČesku.cz s nadějí v hlase Vojta Kotek, že o tabuizovaném téma se bude veřejně více mluvit.

Reakcí svých fanoušků se oblíbený herec nebojí. “Je sice pravda, že záporákům pak občas nadávají lidé na ulici, jenže ono vám často vynadají i za kladné role, takže je to asi jedno,” dodal pro ŽivotvČesku.cz mimořádně nadaný herec.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.